دارالترجمه رسمی ترنسمال
Search
Close this search box.

©2024 تمامی حقوق محفوظ است

مهاجرت کاری به سوئیس

به اشتراک گذاشتن این پست:

سوئیس کشوری محبوب برای مهاجران برای کار و زندگی است. مهاجرت کاری به سوئیس، از روش‌های کم هزینه و محبوب مهاجرتی است. سوئیس دارای اقتصاد همواره رو به رشد، نرخ بیکاری بسیار بسیار پایین، ارزش پولی بسیار بالا، قدرت خرید فوق‌العاده است. مهاجرت کاری به سوئیس یکی از راه‌های ورود به کشور سوئیس و اخذ اقامت این کشور است. این کشور توسعه یافته به روش‌های مختلفی اجازه کار و کاریابی به افراد می‌دهد.

مهمترین بخش اقتصاد کشور سوئیس بخش تولیدات است. تولید به طور عمده شامل تولید مواد شیمیایی ویژه، کالاهای بهداشتی و دارویی، ابزار اندازه‌گیری علمی و ابزار موسیقی است. در کشور سوئیس بیش از پنج میلیون نفر مشغول به کار هستند. کشور سوئیس دارای بازار کار انعطاف‌پذیری نسبت به کشورهای همسایه اروپایی است و نرخ بیکاری در آن بسیار پایین می‌باشد.

ویزای کاری سوئیس

جست و جوی کار در سوئیس برای شهروندان اتحادیه اروپا و سایر کشور‌ها روند متفاوتی دارد. شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا 90 روز بدون دریافت ویزا می‌توانند در سوئیس زندگی کنند و به دنبال کار باشند. شرایط مهاجرت به سوئیس برای اتباع کشور‌های دیگر مقداری متفاوت است. شهروندان سایر کشورها برای دریافت ویزای کاری ابتدا باید از یک کارفرما در سوئیس پیشنهاد شغلی داشته باشند.

متقاضیان اخذ ویزای کاری سوئیس باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. شخص متقاضی باید دارای سن تقریبا 22 سال تا 39 سال باشد.
 2. شخص متقاضی باید تجربه کاری کافی در کار مورد نظر را داشته باشد.
 3. شخص متقاضی باید دارای مدرک تحصیلی حداقل لیسانس باشد.

مراحل درخواست ویزا برای مهاجرت کاری به سوئیس

اولین قدم برای مهاجرت کاری به سوئیس دریافت پیشنهاد کار از کارفرما در سوئیس است. برای اینکه بتوانید پیشنهاد کاری از سوئیس دریافت کنید، باید از طریق سایت‌های کاریابی این کشور اقدام کنید. رزومه کاری خود را به صورت کامل تهیه کرده و سپس برای مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی و سابقه کاری خود، ارسال کنید. ویزای کاری سوئیس برای متقاضیانی ارسال خواهد شد که هدفشان اشتغال بلند مدت و دریافت اقامت کاری سوئیس است. اگر قصد راه‌اندازی کسب و کار خود را دارید از روش‌های دیگر اقدام فرمایید. پس از تایید رزومه شما توسط کارفرما یک مصاحبه کاری خواهید داشت و در صورت قبولی قراداد کاری برای شما ارسال می‌شود. در مرحله بعدی کارفرما باید برای دریافت مجوز کار در سوئیس اقدام کند. متقاضی نیز باید از سفارت وقت مصاحبه دریافت کرده و مدارک لازم را به کارشناس مربوطه تحویل داده و درخواست ویزای کار در سوئیس دهد. در صورتی که اجازه کار توسط اداره مهاجرت فدرال سوئیس صادر شود، اداره مهاجرت نتیجه را به سفارت این کشور ارسال می‌کند. سفارت سوئیس پس از دریافت نامه مجوز کار با ویزای کار متقاضی موافقت می‌کند.

پس از دریافت ویزای کاری باید به کشور سوئیس سفر کنید، پس از ورود به خاک سوئیس تنها 14 روز فرصت دارید تا برای دریافت اقامت سوئیس درخواست دهید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری سوئیس

 • گذرنامه معتبر یا کارت ملی
 • کپی از قرارداد اجاره برای تایید آدرس
 • عکس با استاندارد عکس‌های پاسپورت
 • یک قراداد کار یا جزئیات موقعیت شغلی که قصد دارید انجام دهید (شامل سوابق حسابداری)
 • پاسپورت معتبر
 • رزومه، مدارک تحصیلی مربوط به شغل مورد نظر
 • قرارداد کار و شرایط مورد توافق، که باید با شرایط اتباع سوئیسی قابل مقایسه باشد.
 • گواهی بیمه سلامت

انواع ویزای کاری سوئیس

اقامت کاری نوع L

این نوع از اقامت کاری به طور موقت و کوتاه مدت برای متقاضی مجوز کار به همراه دارد. در این نوع از اقامت کاری شما فقط می‌توانید برای یک کارفرما و شرکت خاص کار می‌کنید. مدت زمان اعتبار این نوع اقامت کاری یک ساله است. در صورتی که کارفرمای متقاضی تغییر نکند، اعتبار اقامت فقط به مدت یک سال دیگر قابل تمدید خواهد بود.

اقامت کاری نوع B

اقامت کاری نوع B نیز مانند نوع C برای یکسال صادر می‌شود اما در این نوع از اقامت کاری امکان تمدید هرساله اقامت وجود دارد. در این نوع اقامت کاری امکان تغییر کارفرما یا ایالت محل زندگی وجود ندارد. اگر ده سال مداوم در سوئیس با اجازه اقامت نوع B زندگی کنید، واجد شرایط درخواست اجازه اقامت دائم سوئیس خواهید شد.

اقامت کاری نوع C

اقامت نوع C در واقع اقامت دائم سوئیس محسوب می‌شود. در صورتی که متقاضی به مدت 10 سال مداوم در سوئیس زندگی و کار کند می‌تواند این نوع از اقامت را کسب کند. در این نوع از اقامت متقاضی می‌تواند برای هر کارفرما یا در هر ایالتی که بخواهد کار و زندگی کند. فقط در اقامت نوع C متقاضی امکان خود اشتغالی را کسب می‌کند.

مزایای مهاجرت کاری به سوئیس

 • وجود استانداردهای بالا و قوانین مناسب برای زندگی و رفاه کامل
 • حقوق بالا همراه با مزایای فراوان
 • خدمات درمانی در سطح بالا
 • میزان بسیار پایین جرم و جنایت در سوئیس
 • دسترسی آزاد به بازارهای اروپایی
 • سوئیس جزو معروف‌ترین مراکز امن مالی و بانکی در دنیا است و به همین سبب شرکت‌های بزرگ و مطرح دنیا را در خود جای داده است.
 • بعد از گذشت ده سال از ویزای کاری سوئیس می‌توان برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کرد.

شرایط مهاجرت و کار در سوئیس برای ایرانیان چیست؟

دریافت مجوز کار یکی از اصلی‌ترین شرایط اخذ ویزای کار در سوئیس است. به همین دلیل کلیه متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا برای اشتغال در این کشور باید ابتدا از طریق کاریابی در سوئیس شغلی را انتخاب کرده و سپس ویزای کاری کاری دریافت کنند. این موضوع مهمترین قانون کار در سوئیس است. اما متقاضیان خارجی و شهروندان اتحادیه اروپا نیازی نیست ویزا یا مجوز کاری دریافت کنند. این قوانین به این مفهوم است که بین سوئیس و سایر مناطق حوزه شینگن (مانند آلمان، فرانسه و اسکاندیناوی) دسترسی آزاد وجود دارد.

حقوق کار در سوئیس برای مشاغل مختلف متفاوت است بنابراین سعی کنید پردرآمد ترین شغل در سوئیس را انتخاب کنید تا هزینه‌های زندگی در این کشور را تامین کنید.

بررسی ویزای همراه کشور سوئیس

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های فردی که قصد کار در سوئیس را دارد، حضور خانواده او در این کشور است. برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا که برای کار به این کشور مهاجرت می‌کنند و همسر و فرزندان زیر 18 سال دارند و می‌خواهند به عنوان همراهشان به این کشور آمده و در کنار هم باشند، قوانین مهاجرتی کشور سوئیس امکاناتی را فراهم کرده است که هر فرد با داشتن ویزای بلند مدت در این کشور می‌تواند برای خانواده خود تقاضای ویزای همراه دهد. تمام مدارکی که به سفارت سوئیس برای اخذ ویزای همراه تحویل داده می‌شود باید به زبان انگلیسی یا به یکی از زبان‌های رسمی کشور سوئیس یعنی آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی، ترجمه شده باشند. ترجمه‌ها حتما باید توسط دفتر ترجمه معتبر صورت گرفته شده باشد و ممهور به مهر قوه قضائیه شده باشند. اخذ ویزای همراه سوئیس هم از ابتدا می‌تواند صورت گیرد و هم پس از ورود فرد متقاضی به این کشور امکان دریافت و تقاضا برای آن وجود خواهد داشت.

مطالب بیشتر جهت مطالعه

در خبرنامه سایت ترسنمال عضو شوید

از آخرین مقالات و تحفیف‌ها مطالع شوید

سفارش های خود را در اینجا ثبت کنید

ترجمه رسمی و غیر رسمی، تولید محتوا و خدمات بسیار دیگر