تحصیل در سوئیس

سوئیس از جمله کشورهای اروپایی است که به دلیل فراهم بودن سطح زندگی خوب و رفاه اجتماعی بالا مهاجران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند. در این میان، برخورداری از دانشگاه‌های برتر جهان و سطح علمی بالای آنها باعث شده است تا متقاضیان زیادی تصمیم به تحصیلی در سوئیس را داشته باشند و برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور اقدام کنند. سوئیس در بین دانشجویان بین‌المللی به عنوان یکی از برترین محیط‌های آکادمیک شناخته شده است. به لطف جمعیت چند زبانه کشور سوئیس و افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی، این کشور تبدیل به مکانی بسیار مناسب برای ادامه تحصیل علاقه‌مندان شده است. در سوئیس می‌توان به زبان‌های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، انگلیسی یا رومانی تحصیل کرد.

تحصیل در سوئیس به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر سوئیس، خصوصا دانشگاه‌های دولتی این کشور بسیار پایین و مقرون به صرفه است و این موضوع یکی دیگر از دلایل محبوبیت تحصیل در سوئیس میان دانشجویان بین‌المللی است.

از کشور سوئیس به عنوان مهد برخی از دانشگاه‌ها و موسسات برتر جهان برای ادامه تحصیلات تخصصی یاد شده است. با توجه به این که جمعیت کل سوئیس تنها 8.5 میلیون نفر است، هم تراز شدن دانشگاه‌های سوئیس با برترین دانشگاه‌های جهان و کسب رتبه‌های عالی در بین آن‌ها می‌تواند برای بسیاری از افراد جالب توجه باشد. از طرف دیگر سوئیس در مقایسه با دیگر کشور‌ها درصد اعضای هیات علمی بین‌المللی بالاتری دارد. با توجه به وجود استاندارد بالای تحصیلی در سیستم آموزشی سوئیس، سابقه تحصیل در این کشور و به ویژه دانشگاه‌های برتر آن رزومه خوبی را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان فراهم خواهد کرد.

سوئیس بالاترین میانگین حقوق در بین کشورهای اروپایی را دارد و برخی از شرکت‌های بزرگ جهان در بسیاری از نقاط این کشور دفتر نمایندگی دارند. برای فارغ‌التحصیلان جویای کار، دسترسی به این شرکت‌ها می‌تواند سکوی پرشی برای به دست آوردن فرصت‌های شغلی عالی باشد. دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی که مهارت‌های لازم برای اشتغال در سوئیس را داشته اما شهروندان اتحادیه اروپا نیستند نیز می‌توانند با درخواست از طریق شرکت محل فعالیت خود برای اخذ اقامت این کشور اقدام نمایند. با دریافت اقامت دائم سوئیس می‌توان از حق و حقوق شهروندی مردم آن نیز بهره‌مند شد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در سوئیس

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه عکس مخصوص پاسپورت که به تازگی گرفتگی شده باشد
 • ارائه گذرنامه دارای اعتبار حداقل 90 روز
 • نوشتن انگیزه‌نامه
 • داشتن پروپوزال تحقیقاتی
 • در دست داشتن 2 توصیه نامه از اساتید مقطع تحصیلی قبلی دانشجویان
 • ارائه نسخه ترجمه شده از آخرین مدرک تحصیلی
 • گواهی تایید سلامت پزشکی
 • پرداخت هزینه‌های مربوط به صدور ویزا
 • در دست داشتن رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 • داشتن تمکن مالی کافی برای گذراندن دوران تحصیل در این کشور

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس

تحصیل در سوئیس در مقطع لیسانس نیازمند داشتن مدرک دیپلم معتبر می‌باشد. مقطع کارشناسی در سوئیس تمام وقت، سه ساله و شامل 180 واحد درسی است. البته تحصیل رشته‌هایی مانند پزشکی یا داروسازی در سوئیس تا پنج یا شش سال نیز طول می‌کشد. زبان اموزش در مقطع کارشناسی به دانشگاه محل تحصیل شما بستگی دارد. در طول دوره لیسانس در سوئیس، شما ملزم به شرکت در دروس اجباری رشته اصلی خود، دروس اضافی در رشته دیگری که انتخاب می‌کنید (فرعی) و همچنین دوره‌های اختیاری رایگان هستید. آخرین سال تحصیلی لیسانس در سوئیس نیز به نگارش پایان‌نامه و ارائه آن اختصاص دارد. با توجه به عدم تخصیص بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی در سوئیس و همچنین بالا بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور، دانشجویان در حین تحصیل خود به مشاغل پاره وقت احتیاج پیدا خواهند کرد. دانشجویان بین‌المللی در سوئیس تا 16 ساعت در هر هفته اجازه انجام کارهای پاره وقت را دارند.

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس

تحصیل در سوئیس در مقطع فوق‌الیسانس نیازمند داشتن مدرک لیسانس معتبر و قبولی در همان رشته و مقطع و داشتن مدرک آیلتس 6.5 می‌باشد. تحصیل در این مقطع در سوئیس در طی یک یا دو سال تمام وقت با گذراندن 90 الی 120 واحد تکمیل می‌شود. مدرک کارشناسی ارشد در سوئیس یک انتخاب عالی برای شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی بدون داشتن دانش قبلی از زبان‌های فرانسوی، ایتالیایی یا آلمانی است. زیرا در مقطع کارشناسی ارشد سوئیس می‌توانید دوره‌های مختلفی را به زبان انگلیسی پیدا کنید. در مقطع کارشناسی ارشد سوئیس، عمده وقت دانشجویان به کسب دانش پیشرفته، مطالعات مستقل، تحقیقات آکادمیک و ارائه ایده‌های پژوهشی می‌گذرد. دوره‌های کارشناسی ارشد مبتنب بر پژوهش در دانشگاه‌های سوئیس، با ارائه یک پایان‌نامه تحقیقاتی تحت نظر یک متخصص یا استاد راهنما در دانشگاه به پایان می‌رسند. در مقطع کارشناسی ارشد، طیف وسیعی از بورسیه‌ها و بسته‌های حمایتی برای دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل و دارای شرایط تحصیل رایگان در سوئیس در دسترس است.

تحصیل در مقطع دکترا در سوئیس

مدرک دکترا بالاترین سطح مدرک تحصیلات تکمیلی است که می‌توان در سوئیس کسب کرد. تحصیل در مقطع دکترا در سوئیس تنها در تعدادی از دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است و عمدتا بر تحقیق و پژوهش تمرکز دارد. تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا شامل کار مستقل بر روی پایان‌نامه دکترا با راهنمایی استاد راهنما است. دوره دکترا در سوئیس بین 3 تا 5 سال طول می‌کشد و در این دوره باید 240 واحد را تکمیل کنید. از آن جایی که هزینه تحصیل در مقطع دکترا بالا می‌باشد، موقعیت‌های زیادی برای دریافت بورسیه تحصیلی در نظر گرفته شده است.

دو نوع مدرک دکترا در سوئیس وجود دارد:

 • دکتری سنتی یا عمومی

این مدرک در یک دانشگاه و تحت راهنمایی یک یا چند استاد راهنما ارائه می‌شود. تمرکز این دوره بر روی تحقیق است و شما بیشتر زمان مطالعه خود را صرف کار بر روی پایان‌نامه دکترا خود خواهید کرد.

 • دکتری ساختار یافته

این مدرک شامل آموزش عملی بیشتر و همچنین شامل همکاری و مشارکت بین موسسات مختلف مانند دانشگاه‌های علمی کاربردی است.

دریافت بورسیه تحصیلی در سوئیس

دانشگاه‌های سوئیس فرصت دریافت بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را اختیار دانشجویان شایسته قرار می‌دهند. اکثر بورسیه‌های تحصیلی در سوئیس هزینه‌های شهریه، بیمه درمانی، کمک هزینه مسکن و بلیط هواپیما را پوشش می‌دهند. با دریافت بورسیه در دانشگاه‌های سوئیس می‌توانید در این کشور به صورت کم هزینه یا حتی رایگان تحصیل کنید. این بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های سوئیس برای دانشجویان بین‌المللی اتباع بیش از 180 کشور جهان در نظر گرفته شده است. اکثریت این بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌گردد.

تحصیل در سوئیس بدون مدرک زبان

از جمله شرایط مهاجرت تحصیلی به سوئیس تسلط به زبان‌های رایج در انشگاه‌های این کشوراست. در دانشگاه‌های سوئیس درس‌ها عمدتا با زبان‌های آلمانی، فرانسوی و انگلیسی تدریس می‌شوند. متقاضیانی که به هرکدام از این سه زبان تسلط داشته باشند و مدرک آن‌ها  را دریافت کرده باشند می‌توانند به راحتی در دانشگاه مدنظرشان به ادامه تحصیل بپردازند. اما افرادی هستند که نه آلمانی و فرانسوی بلدند و نه زبان انگلیسی. خبر خوب برای این افراد این است که برخی از دانشگاه‌های سوئیس دانشجویانی که دارای آیلتس 5 باشند را نیز می‌پذیرند. اما شرط این دانشگاه‌ها برای دانشجویانی که بدون مدرک زبان قصد تحصیل دارند این است که قبل از شروع سال حصیلی جدید، در دوره‌های ربانی که توسط خود دانشگاه‌ها برای تقویت زبان دانشجویان برگزار می‌شود شرکت کنند و حد نصاب نمره زبان برای شرکت در کلاس‌های دانشگاه را کسب کنند.

توجه کنید که هنگام اپلای برای دانشگاه‌های سوئیس شانس پذیرش متقاضیانی که مدرک زبان دارند به شکل چشمگیری از دانشجویان فاقد مدرک زبان بالاتر است. در حالت کلی هنگام مهاجرت تحصیلی به یک کشور خارجی باید این مسئله را در نظر داشت که در صورت نداشتن دانش کافی در زمینه زبان غالب مردم، تحصیل و زندگی در آن کشور بسیار دشوار خواهد شد. دانشجویان بین‌المللی هم در فضای اکادمیک و هم در جامعه بیرون دانشگاه نیاز به برقراری ارتباط با بسیاری افراد خواهد داشت.

اولین دیدگاه را بنویسید

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8