تحصیل پزشکی در سوئیس

علوم پزشکی از مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی در کشور‌های اروپایی و سراسر جهان است و کشور سوئیس نیز از این قاعده مستثنا نیست. زیرساخت‌های مدرن، هیئت علمی با دانش در سطح عالی و کیفیت بالای آموزش در دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس، این کشور را به یک انتخاب محبوب در میان دانشجویان بین‌المللی و از جمله ایرانی‌ها تبدیل کرده است. تحصیل پزشکی در سوئیس که از نظر شاخص رفاه اجتماعی ثروتمندترین کشور جهان نام گرفته است بسیار رقابتی و گزینشی می‌باشد و متثاضیان فراوانی دارد. به طوریکه بسیاری از دانشگاه‌های با کیفیت سوئیس دیگر اقدام به جذب دانشجویان مهاجر خارجی نمی‌کنند. اما با این حال دانشگاه‌هایی در سوئیس وجود دارد که مهاجران با استعداد می‌توانند در آن‌ها به تحصیل بپردازند و حتی با رعایت شرایط لازم بتوانند از بورسیه تحصیلی نیز بهره‌مند شوند.

شرایط تحصیل پزشکی در سوئیس

تحصیل زپزشکی در سوئیس و همچنین دندانپزشکی در این کشور نیاز به ارسال مدارک دیپلم و تحصیلات 12 ساله و مدرک زبان دارد. متقاضیان تحصیل پزشکی در سوئیس همچنین می‌بایست در آزون ورودی در سوئیس شرکت کنند. کشور سوئیس یک کشور سه زبانه (آلمانی، فرانسه، ایتالیایی) است، برای تحصیل پزشکی در این کشور باید به یکی از این زبان‌ها تسلط داشته باشید. مهاجرت به سوئیس از طریق اخذ ویزای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی یک راه کم خطر و ریسک پایین برای اخذ اقامت این کشور زیبا می‌باشد. با توجه به نوع رشته تحصیلی شما در پزشکی و همچنین نوع برنامه‌هایی که در دانشگاه محل تحصیل شما تدریس می‌شود، یک دوره پزشکی در کشور سوئیس می‌تواند بین 5 الی 7 سال طول بکشد و متقاضیان باید برای تحصیل در این رشته در ابتدا در رشته‌های علومی، کالبد شناسی و زیست شناسی قبول شوند و بعد از آن در رشته پزشکی به تحصیل در سوئیس بپردازند. دوره تحصیلی دندانپزشکی در کشور سوئیس در مجموع 5 سال ( دوسال در مقطع کارشناسی و 3 سال در مقطع کارشناسی ارشد) می‌باشد.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در سوئیس

از مهم‌ترین شرایط لازم جهت اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در سوئیس، داشتن شرایط زبانی می‌باشد. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در سوئیس متناسب با دانشگاه مورد نظر شما می‌باشد چرا که هر دانشگاهی شرایط زبانی خاصی را از متقاضیان درخواست می‌کند. برای مثال تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های زوریخ، بازل و برن به زبان آلمانی صورت می‌پذیرد. پس به طبع این دانشگاه‌ها از متقاضیان تسلط به زبان آلمانی در حد C1 را به عنوان مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در سوئیس، درخواست می‌کنند در صورتی که زبان تحصیل پزشکی در دانشگاه لوزان، فرانسوی است و این دانشگاه تسلط به زبان فرانسوی در حد B2 را به عنوان مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در سوئیس از متقاضیان می‌خواهد. پس در صورتی که قصد دارید مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در سوئیس را فراهم نمایید می‌بایست در ابتدای امر، دانشگاه تحصیل خود را انتخاب نمایید و متناسب با شرایط خواسته شده، اقدام به تهیه مدرک زبان نمایید.

مدارک مور نیاز برای تحصیل پزشکی در سوئیس

 • ریز نمرات سوابق تحصیلی به همراه دیپلم ( اصل+ترجمه )
 • مدرک مهارت زبان
 • پاسپورت با اعتبار کافی و ویزای دانشجویی
 • ارائه انگیزه‌نامه  در صورت امکان ارائه معرفی‌نامه
 • ارائه گواهی تمکن مالی و فیش واریزی هزینه بررسی مدارک
 • ارائه بیمه پزشکی معتبر
 • قبولی در آزمون ورودی

ویزا برای تحصیل پزشکی در سوئیس

پذیرش یا اپلای از دانشگاه‌های پزشکی سوئیس فقط به دریافت نامه پذیرش از این دانشگاه‌ها محدود نمی‌شود و دانشجویان پس از این مرحله بایستی برای دریافت ویزای دانشجویی سوئیس اقدام کنند. این ویزا یک نوع ویزای بلند مدت محسوب شده و با ارائه مدارک زیر از طرف دانشجوی متقاضی قابل درخواست است:

 • فرم درخواست تکمیلی ویزای تحصیلی سوئیس
 • پاسپورت با حداقل 2 صفحه خالی
 • 4 قطعه عکس پاسپورتی
 • هزینه درخواست ویزا
 • مدرک تمکن مالی
 • گواهی پرداخت هزینه شهریه سال اول
 • گواهی ثبت‌ نام در دانشگاه علوم پزشکی سوئیس
 • ایستادی پلن study plan
 • کپی از مدارک تحصیلی
 • انگیزه‌نامه به یکی از زبان‌های رسمی سوئیس

آزمون مقدماتی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی سوئیس

پذیرش در دانشکده‌های سوئیس قوانین و محدودیت‌های خاصی برای متقاضیان خارجی دارد. در واقع دانشگاه‌ها یا دارای یک فرآیند انتخاب داخلی ستگیرانه هستند و یا یک آزمون ورودی برگزار می‌کنند. دانشجویان باید برای این آزمون ورودی از طریق وبسایت دانشگاه درخواست دهند و مبلغ 200 فرانک پرداخت کنند. این آزمون صلاحیتی معمولا هر سال در ماه جولای برگزار می‌شود. این آزمون به زبان آلمانی در دانشگاه‌های بازل، برن چور، لوسرن، سنت گالن، سوهر و زوریخ، به زبان فرانسوی در دانشگاه فریبورگ و به زبان ایتالیایی در لوگانو برگزار می‌شود. دانشجویان برای اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها باید مدرکی مبنی بر تسلط به زبان مورد نظر ارائه دهند. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است دانشجویان را ملزم به گذراندن برخی از آزمون‌های استعداد به عنوان آزمون ورودی کنند. دانشجویان بین‌المللی برای اخذ پذیرش از دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی و همچنین دوره‌های کارشناسی در بهترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس، باید دارای نمره آزمون ورودی ملی ( NEET) مناسب باشند.

فرآیند پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

دانشجویان برای تحصیل در دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی سوئیس باید مراحل اخذ پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی را طی کنند. راهنمای گام به گام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس در دانشگاه‌های برتر عبارت است از:

 • دوره پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس را نهایی کنید و بهترین دانشگاه ارائه دهنده آن دوره را بررسی کنید.
 • به وب سایت رسمی آن دانشگاه مراجعه کنید و تمام داده‌های مربوط به معیارها و شرایط و فرآیند پذیرش را به دقت مطالعه و بررسی کنید.
 • بارگذاری کپی اسکن شده از همه مدارک مورد نیاز
 • فرم درخواست مورد نظر را تکمیل کرده و هزینه را بپردازید.
 • مصاحبه با مدیران دانشگاه مربوطه را انجام دهید. این یک فرصت عالی برای نمایش مهارت‌ها و حضور ذهن شماست.
 • با دریافت نامه اخذ پذیرش تحصیلی و یا پذیرش مشروط پس از پایان مصاحبه می‌توانید صندلی خود را در دانشگاه مورد نظر رزرو کنید.
 • با موافقت با شرایط و ضوابت دانشگاه، هزینه‌ها را پرداخت کنید.

هزینه‌ تحصیل پزشکی در سوئیس

با توجه به این که فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در سوئیس از چشم انداز شغلی خوبی برخوردار هستندو حقوق و مزایایی عالی دریافت خواهند کرد، بسیاری از افراد در پی تحصیل پزشکی در سوئیس و به دنباله آن کار در این کشور می‌باشد. هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس شامل هزینه زندگی دانشجویی، شهریه دانشگاه، بیمه، هزینه آزمون ورودی، هزینه آزمون زبان، خوابگاه و اسکان، غذا و حمل و نقل می‌باشد. با توجه به این که دو نوع دانشگاه خصوصی و دولتی در این کشور وجود دارد، شهریه تحصیل پزشکی در سوئیس متناسب با نوع دانشگاه انتخابی متقاضی می‌باشد. هزینه زندگی دانشجویی متقاضی نیز متناسب با شهر محل تحصیل میباشد.

بورسیه پزشکی در سوئیس

بورسیه پزشکی در سوئیس به وجود آمده تا افراد را از دغدغه‌های مالی راحت کند و متقاضیانی که برای پرداخت شهریه و هزینه زندگی روبه رو هستند، در صورت دارا بودن شرایط از این مورد معاف خواهند شد. بورسیه پزشکی در سوئیس دارای انواع مختلفی می‌باشد:

بورسیه تحصیلی ژنو

بورسیه دانشگاه ژنو برای تحصیل پزشکی در سوئیس، با توجه به رزومه و فعالیت‌های علمی، به دانشجویانی تعلق می‌گیرد و مبلغ آن 10000 الی 20000 فرانک به صورت ماهیانه می‌باشد.

بورسیه برن

یکی دیگر از دانشگاه‌هایی که بورسیه تحصیلی سوئیس را برای رشته پزشکی در این کشور ارائه می‌دهد، دانشگاه برن است که خدمات خود را به دانشجویان در مقطع فوق‌لیسانس به بالا به مبلغ 1600 فرانک در ماه ارائه می‌دهد.

بورسیه ETH Excellemce

دانشگاه ETH نیز ارائه دهنده بورسیه تحصیلی برای دانشجویان رشته پزشکی می‌باشد. البته افراد در مقطع کارشناسی ارشد قادر به بهره‌مندی از این بورسیه تحصیلی خواهند بود که در دو نوع قابل ارائه است که نوع اول همه هزینه‌های افراد را پوشش می‌دهد و دیگری تنها در قالب یک کمک هزینه محدود، ارائه می‌شود.

اولین دیدگاه را بنویسید

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8