تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه یک تجربه هیجان‌انگیز و عالی برای دانشجویان ایرانی شناخته می‌شود. این کشور همواره مرکز برتر دانشگاهی در اروپا به شمار می‌آید و برخی ار مشهورترین موسسات جهان در آن قرار دارند. در سالهای اخیر، دولت روسیه سرمایه‌گذاری هنگفتی را در سیستم آموزشی خود انجام داده و همین موضوع باعث شده است تا این کشور به مقصدی جذاب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود. دانشگاه‌های روسیه شرایط تحصیلی و اقامتی راحتی برای دانشجویان فراهم می‌کنند و به دانشجویان در سازگاری با کشور روسیه کمک می‌کنند و برای رفتن به دانشگاه‌های روسیه، نیاز به شرکت در آزمونهای ورودی دشوار و زمان‌بر نیست. دانشگاه‌های روسیه به آموزش انواع مختلفی از تخصص‌ها، در مهندسی و هم علوم انسانی می‌پردازند و اغلب در جایگاه دانشگاه‌های برتر قرار دارند. تحصیل در روسیه نسبت به تحصیل در انگلستان و آمریکا بسیار مقرون به صرفه‌تر است. علاوه بر این دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با استفاده از بورسیه دولتی به صورت رایگان تحصیل کنند. هر ساله دولت روسیه دانشجویانی را از سرتاسر جهان بورسیه می‌کند که حدود 170 کشور می‌شود.

مزایای تحصیل در روسیه

یکی از اصلی‌ترین مزایای تحصیل در روسیه، امکان تحصیل بدون شرکت در آزمونهای ورودی دشوار و پر استرس است. دریافت ویزای تحصیلی آسان، هزینه کم زندگی و تحصیل از دیگر مزایای تحصیل در روسیه است. دانشجویان با تحصیل در روسیه می‌توانند در تمامی حوزه‌های دانشگاهی به دانش عمیق و بنیادی دست پیدا کنند، ما روسیه به دانشکده‌های علمی قوی خود در حوزه‌های فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی مشهور است. روسیه در زمینه آموزش ریاضیدان، فیزیکدان، شیمیدان، زمین‌شناس، مهندس، برنامه نویس، پزشک و متخصص علوم انسانی رهبر جهانی شناخته شده است و این موضوع با توجه به جایگاه‌های دانشگاه‌های روسی در رده بندی‌های جهانی اثبات شده است. از دیگر مزایای تحصیل در روسیه نداشتن شرایط سنی برای تحصیل است.

هزینه تحصیل در روسیه به صورت آزاد بسیار ارزان‌تر از هزینه‌های مشابه در کانادا و آمریکاست و از لحاظ امکانات آموزشی، دانشگاه‌های برجسته روسیه با موسسات آموزشی غربی رقابت می‌کنند. هزینه تحصیل در روسیه در دوره‌های کارشناسی این دانشگاه‌ها از 89.000 روبل در سال آغاز می‌شود که این قیمت بسته به نوع رشته متغیر می‌باشد. حداکثر مبلغ شهریه در معتبرترین دانشگاه‌های روسیه در پایتخت به قیمت 530.000 روبل در سال بوده است.

تحصیل کارشناسی در روسیه

دوره کارشناسی در روسیه به عنوان یکی از پرطرفدارترین دوره‌های تحصیلی در این کشور به شمار می‌رود. از همین رو سالانه تعدادزیادی از دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می‌کنند. از مهم‌ترین دلایل این انتخاب شرایط به مراتب راحت‌تر این کشور در مقابل سایر کشورهای برتر دنیا برای ورود به دانشگاه است. دوره‌های کارشناسی در روسیه معمولا 4 سال طول می‌کشد. این بازه زمانی، متناسب با رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت است. برای ورود به دوره کارشناسی در روسیه ارائه یکی از انواع مدرک دیپلم ریاضی، تجربی، انسانی، فنی و یا هنر الزامی می‌باشد. به طور معمول دوره‌های کارشناسی در دانشگاه‌های روسیه به زبان‌های روسی و یا انگلیسی ارائه می‌شود و متقاضیان می‌توانند بدون ارائه مدرک زبان، در دانشگاههای با کیفیت در سطح جهانی در این کشور ادامه تحصیل دهند.

کارشناسی ارشد در روسیه

دوره‌های کارشناسی ارشد در روسیه این امکان را به دانشجویان بین‌المللی می‌دهد تا با کمترین هزینه‌های موجود در بالاترین سطح کیفیت آموزشی به تحصیل بپردازند. این امر باعث می‌گردد تا بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ارتقا سطح آموزشی و ایجاد فرصت‌های ایده‌آل پس از تحصیل دوره‌های کارشناسی ارشد در کشور روسیه را انتخاب کنند. معمولا دوره‌های کارشناسی ارشد در روسیه بین 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد. این بازه زمانی متناسب با انتخاب رشته و دانشگاه تعیین می‌گردد.

دانشجویان برای تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد قادر خواهند بود تا بین زبان‌های انگلیسی و روسی یک زبان را به عنوان زبان تحصیل انتخاب نمایند. امکان آموزش زبان قبل از شروع دوره‌های دانشگاهی در این کشور میسر می‌باشد.

تحصیل دکترا در روسیه

دانشجویان بین‌المللی با ارائه مدرک کارشناسی ارشد قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ورود به دوره‌های دکترا در روسیه امتحان کنند. به طور میانگین دوره‌های دکترا در روسیه بین 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد. این بازه زمانی متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی متفاوت می‌باشد. دوره‌های دکترا در روسیه به طور معمول پژوهشی برگزار می‌شود. دانشجویان می‌بایست بر روی یک کار تحقیقاتی تمرکز داشته باشند. سال اول و دوم تحصیل با برگزاری کلاس همراه است و در سال‌های بعدی این کار تحقیقاتی است که در اولویت قرار می‌گیرد. در این مقطع تحصیلی امکان دریافت بورسیه بالاتر از سایر مقاطع تحصیلی است. دانشجویان دوره دکترا می‌توانند برای اخذ بورسیه از دانشگاه‌های با کیفیت این کشور اقدام نمایند که با توجه به ظرفیت بالای اختصاص داده شده به دانشجویان ایرانی، امکان دریافت بورسیه برای همگان میسر می‌باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

برای تحصیل در روسیه شما باید دو مرحله را طی کنید؛ اول اپلای برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور و اخذ نامه پذیرش تحصیلی معتبر  و دوم اقدام برای ویزای تحصیلی روسیه که بتوانید به عنوان دانشجو وارد خاک این کشور شوید. بنابراین به مدارک زیر نیاز حواهید داشت:

 • ارائه اصل پاسپورت و شناسنامه به همراه ترجمه روسی آن‌ها
 • ارائه 2 الی 5 قطعه عکس با استاندارد عکس پاسپورت
 • برای تحصیل کارشناسی، ارائه مدرک دیپلم با ریز نمرات به همراه تاییدیه رسمی و ترجمه شده
 • برای مقاطع بالاتر، ارائه کلیه مدارک مقاطع ماقبل و ریزنمرات به همراه تاییدیه رسمی و ترجمه شده
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل به زبان انگلیسی
 • ارائه فرم مربوط به درخواست شرکت در دوره پادفک در صورت نداشتن مدرک زبان روسی
 • ارائه انگیزه‌نامه برای مقطع دکترا الزامی است
 • ارائه رزومه شخصی
 • تکمیل و ارائه فرم اپلیکیشن دانشگاه
 • شرکت و نتیجه قبولی آزمون سراسری دولتی (EGE) برای اغلب دانشگاه‌های برتر این کشور
 • ارائه گواهی‌های پزشکی لازم و واکسن‌های زده شده
 • ارائه بیمه مسافرتی پزشکی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا که در سایت سفارت روسیه موجود بوده را دریافت و تکمیل کرده و به سفارت ارائه نمایید و هزینه صدور ویزا را بپردازید.

مدرک زبان برای تحصیل در روسیه

از دیگز مزایای تحصیل در روسیه عدم نیاز به ارائه مدرک زبان برای تحصیل به زبان روسی می‌باشد. البته در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور، تحصیل به زبان انگلیسی رایج و محبوب است. بنابراین متقاضیان تحصیل در دوره‌های انگلیسی برای تحصیل در مقطع لیسانس به ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل 6 و برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا  به ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل 7 نیاز خواهند داشت. متقاضیان تحصیل به زبان روسی نیز می‌توانند پس از اخذ پذیرش و بدون نیاز به ارائه مدرک زبان، در دوره‌ای به نام پادفک (به مدت 6 الی 12 ماه و با هزینه نهایت 2600 دلار) جها آمادگی برای تحصیل به زبان روسی شرکت کرده و سپس تحصیل در دانشگاه را شروع کنند

اولین دیدگاه را بنویسید

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8