مهاجرت ورزشی

مهاجرت ورزشی یکی از روش‌های مهاجرت و در واقع اصطلاحی است که ورزشکاران و فعالان ورزشی برای پیشرفت و ادامه شغل حرفه‌ای خود اقدام به مهاجرت به کشورهای دیگر می‌نمایند. مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ورزش در رشته‌های ورزشی در کشور مورد نظر امکان‌پذیر است. افراد ورزشکار می‌توانند از طریق ویزاهای خاصی که در بعضی از کشورها در نظر گرفته شده است و یا با دریافت پیشنهاد شغلی، به این کشورها مهاجرت کنند و در رشته ورزشی موردنظرشان مشغول به کار شوند. مهاجرت ورزشی و اخذ ویزای ورزشی در هر کشور متفاوت می‌باشد. در برخی از کشورها از طریق فعالیت حرفه‌ای و در برخی دیگر نیز از طریق جذب اسپانسر یا کارفرما اعطای ویزا صورت می‌گیرد.

ویزای ورزشی و انواع آن

ویزای ورزشی نوع خاصی از ویزا می‌باشد که مختص ورزشکاران و فعالان ورزشی نظیر مربیان، داوران، مدیران ورزشی و… بوده و با توجه به قوانین هر کشور با شرایطی خاص اعطا می‌شود.

1-ویزای دائم

ویزای دائم مختص ورزشکارانی است که قهرمانی و دستاورد بین‌المللی داشته و یا از موسسات ورزشی یا واجد الشرایط کشور مقصد دعوت و معرفی می‌شوند و یا دارای لایسنس دانشگاهی می‌باشند که جهت ادامه فعالیت خود در کشور مقصد ویزای دائم به آنها اعطا می‌شود.

2-ویزای موقت

ویزای موقت برای ورزشکاران و افرادی است که از طرف سازمان‌ها و نهاد‌های ورزشی کشورهای خارجی برای شرکت در مسابقات و رویدادها صادر می‌شود. همچنین ویزای موقت مختص ورزشکارانی که دارای وضعیت مطلوب جسمانی با توانایی بالا که رزومه مناسبی دارند اعطا می‌شود که به ویزای مهارت نیز معروف است.

مزایای مهاجرت ورزشی

  • کم هزینه بودن آن نسبت به مهاجرت سرمایه‌گذاری، تحصیلی، کاری و…
  • عدم نیاز به مدرک زبان بین‌المللی در اکثر کشورها
  • پروسه زمانی کوتاه مدت جهت اخذ ویزا
  • از لحاظ سنی و تحصیلات شرایط آسانی دارد
  • انتخاب محل زندگی توسط شخص متقاضی
  • امکان ادامه تحصیل و شغل حرفه‌ای در برخی کشورها

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت ورزشی

  • مدارک شناسایی (پاسپورت)
  • رزومه ورزشی و سوابق حرفه‌ای در رشته مورد نظر
  • جوایز و دستاوردهای بین‌المللی نظیر مدال، جام و حکم قهرمانی
  • دعوت‌نامه از طرف باشگاه یا کمپانی یا سازمانها و نهادهای ورزشی

بهترین کشورها برای مهاجرت ورزشی

مهاجرت ورزشی به کانادا

مهاجرت ورزشی به کانادا به صورت خود اشتغالی از سوی ورزشکاران و فعالان ورزشی می‌باشد. ورزشکاران در این روش می‌بایست شرایط خاصی را داشته باشند که به عنوان مثال پنج سال فعالیت و کسب درآمد از طریق ورزش یکی از آنها بوده و نیازمند کسب امتیازات لازم جهت صدور ویزا می‌باشند. مهاجرت ورزشی به کانادا نسبت به مهاجرت تحصیلی و کاری هزینه کمتری داشته و راه را برای ورزشکاران و فعالان ورزشی راحت‌تر کرده است.

مهاجرت ورزشی به آمریکا

کشور آمریکا را می‌توان یکی از بهترین کشورها در رابطه با مهاجرت ورزشی عنوان کرد.با توجه به این که کشور آمریکا در تمام رشته‌های ورزشی فعالیت داشته و در المپیک هم همیشه در کنار چین در حال رقابت بوده و همچنین به کشور مهاجرپذیری شهرت دارد اقدام به صدور ویزای ورزشی می‌نماید. به علاوه آمریکا بورسیه ورزشی نیز اعطا می‌کند. به همین دلیل مهاجرت ورزشی به آمریکا یمی از بهترین انتخاب‌ها در مسیر مهاجرت ورزشی است.

مهاجرت ورزشی به آلمان

آلمان کشور است که نه تنها در مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی شرایط مناسبی داشته، در مهاجرت ورزشی نیز دارای شرایط مطلوبی بوده و اقدام به جذب استعدادهای ورزشی در کشور خود می‌نماید به خصوص جوانان و نوجوانان که این موضوع سبب ایجاد متقاضیان بسیاری در مهاجرت ورزشی به آلمان شده است.

مهاجرت ورزشی به اسپانیا

اسپانیا که در رشته‌های مختلفی مثل فوتبال، بسکتبال، تنیس و… همیشه خوش درخشیده و کشوری است که مردم و دولتمردان آن، علاقه زیادی به ورزش دارند و شرایط ایده‌آلی برای ورزشکاران و مربیان و… جهت مهاجرت ورزشی ایجاد نموده است. برای دریافت ویزای ورزشی اسپانیا نیازمند پیشنهاد رسمی از طریق کارفرما یا جذب اسپانسر می‌باشد. قابل توجه اینکه این کشور به قهرمانانی که در سطح جهانی عنوان‌دار هستند ویزای ورزشی اعطلا می‌نماید.

اولین دیدگاه را بنویسید

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8