سرمایه‌گذاری در روسیه

کشور روسیه یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. در این کشور پتانسیل‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. دولت روسیه تلاش کرده است تا با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران خارجی آن‌ها را از سراسر جهان به سوی خود بکشاند. سرمایه‌گذاری در روسیه، یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور به شمار می‌رود. با توجه به اینکه در سال‌های اخیر، روسیه تحت شرایط اقتصادی مناسبی بوده است، این کشور برای سرمایه‌گذاران گزینه پرسودی می‌تواند باشد. امکان دریافت اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در روسیه و امکان اشتغال نیز از مزایای سرمایه‌گذاری در این کشور است.

روش‌های سرمایه‌گذاری در روسیه

 • سرمایه‌گذاری در روسیه از طریق خرید ملک
 • سرمایه‌گذاری در روسیه از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه‌گذاری در روسیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
 • سرمایه‌گذاری از طریق کارآبرلیسبآفرینی در روسیه

اخذ اقامت روسیه از طریق سرمایه‌گذاری

اقامت روسیه از طریق سرمایه‌گذاری یکی از دلایلی است که افراد دارای تمکن مالی با سرمایه‌گذاری در این کشور به دست خواهند آورد. سرمایه‌گذاری در روسیه به دلیل اروپایی بودن این کشور و ارتباط با دیگر کشورهای اروپایی  منفعت زیادی برای سرمایه‌گذاران خواهد داشت. دریافت اقامت در روسیه نیز می‌تواند تجارت را برای افراد سرمایه‌گذار راحت‌تر کند. بر اساس شرایط سرمایه‌گذاری در روسیه افرادی که اقامت این کشور را اخذ می‌کنند، می‌توانند برای خانواده خود نیز اقامت در روسیه را دریافت کنند. سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند از طریق کمک مالی، خرید ملک و یا سرمایه‌گذاری سودآور تجاری، از ساکنان و سپس شهروندان روسیه شوند.

ویزای سرمایه‌گذاری روسیه دارای مزایاس متعددی است، برخی از آنان مشخص و واضح می‌باشند و برخی از آنان خیر. پس از سه سال، با حفظ یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری، می‌توان شهروندی کامل روسیه را بدون هیچ هزینه‌ی اضافی به دست آورد. این شرایط برای همسر و خانواده‌ی سرمایه‌گذار بدون هزینه اضافی نیز معتبر می‌باشد. با حداقل هزینه‌ی 128000 دلار، پروسه سرمایه‌گذاری روسیه یکی از ارزان‌ترین گزینه‌های در دسترس برای به دست آوردن اقامت شهروندی می‌باشد. درخواست و دریافت گذرنامه و تابعیت سرمایه‌گذار روسیه را می‌توان در هر دفتر رسمی روسیه در یک کشور خارجی انجام داد.

ویزای طلایی روسیه در ابتدای سال 2023 راه‌اندازی شد و هدف آن اعطای شهروندی و پاسپورت روسی به سرمایه‌گذاران است. شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری در روسیه برنامه‌ای است که هدفش جذب کسانی است که می‌خواهند تجارت خود را در این کشور توسعه دهند و در ازای آن تابعیت روسیه را دریافت کنند. سرمایه‌گذارانی که واجد شرایط دریافت ویزای طلایی در روسیه هستند می‌توانند برای همسر، فرزندان، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ و نوه‌های خود نیز درخواست دهند. می‌توان گفت که تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری در روسیه می‌تواند تا پنج نسل از خانواده‌ها را شامل شود.

حتی اگر تابعیت روسیه اخذ نگردد، سرمایه‌گذاران می‌توانند در روسیه زندگی کنند، کار کنند و تجارت خود را راه‌اندازی کنند، و دسترسی کامل به سیستم مراقبت‌های بهداشتی و درمانی روسیه داشته باشند. مالیات روسیه پایین‌ترین مالیات در اروپا است؛ مالیات شرکت‌های سهامی فقط 20 درصد است، در حالی که مالیات شخصی، تنها 13 درصد برای ساکنین می‌باشد.

سرمایه‌گذاری در روسیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

با وجود اینکه عمر بازار بورس در روسیه خیلی طولانی نیست، اما با رشد چشمگیری همراه است. سهام شرکت‌های بزرگ و کوچک روسیه برای فروش ارائه می‌شوند و سرمایه‌گذاران خارجی نیز می‌توانند از سود بالای این بازار بهره‌مند شوند. سرمایه‌گذاری در روسیه یک معامله برد – محسوب می‌شود. چرا که با تزریق سرمایه به شرکت‌های کشور روسیه سرمایه مورد نیاز آن‌ها تامین می‌شود و از طرفی این سرمایه‌گذاری سود زیادی برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد.

سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی در روسیه

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در روسیه کارآفرینی و ایجاد شغل در این کشور است. با توجه به نیروس کار فراوان و تقاضای بازار، کارآفرینی در روسیه بسیار سودمند و مفید خواهد بود. برای کارآفرینی در روسیه باید اقامت دائم یا موقت این کشور را داشت. هزینه دریافت مجوز‌های کارآفرینی حدود 800 روبل است. در صورت موفقیت در این کار متقاضیان پس از 5 سال اقامت دائم روسیه را دریافت می‌کنند. 28 منطقه ویژه اقتصادی شامل شش منطقه صنعتی و تولیدی، 14 منطقه گردشگری و تفریحی، 5 منطقه فناوری و نوآوری و 3 منطقه بندری، بهترین مناطق در کشور روسیه برای سرمایه‌گذاری هستند. هزینه راه‌اندازی کسب و کار در این مناطق حدود 30 درصد کمتر از مناطق دیگر است. همچنین بازرگانان و صاحبان مشاغل در مناطق ویژه اقتصادی مالیات کمتری پرداخت می‌کنند.

حداقل سرمایه لازم برای سرمایه‌گذاری در روسیه

هر کدام از روش‌های سرمایه‌گذاری در روسیه از شروع به کار تا رسیدن به سود دهی شرایط خاص خود را دارند. به همین دلیل میزان هزینه لازم برای سرمایه‌گذاری قابل تعیین نیست و به نوع بیزینس و فعالیت سرمایه‌گذاران بستگی دارد. اگر سرمایه‌گذار قصد دریافت اقامت روسیه از طریق سرمایه‌گذاری را دارد باید حداقل 30 میلیون روبل معادل 390 هزار دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کند.

به طور تقریبی می‌توان گفت سرمایه‌گذاری به روش خرید ملک حدود 400 هزار دلار هزینه دارد. همچنین سرمایه‌گذاری به روش ثبت شرکت نیز 20 تا 30 هزار دلار به علاوه هزینه اجاره یا خرید دفتر شرکت، هزینه خواهد داشت. سرمایه لازم برای خرید اوراق و کارآفرینی هم بسته به فعالیت سرمایه‌گذاران متفاوت است. با این وجود حداقل سرمایه لازم برای سرمایه‌گذاری در روسیه حدود 400 هزار دلار می‌باشد.

بر اساس شرایط سرمایه‌گذاری در روسیه افراد در زمان دریافت ویزای سرمایه‌گذاری باید گواهی تمکن مالی را ارائه دهند. این گواهی ثابت می‌کند که افراد هزینه لازم برای امور اقتصادی و زندگی در این کشور را خواهند داشت. در صورتی که افراد بتوانند ملک یا فعالیت شرکت خود را بین یک تا سه سال حفظ نمایند، می‌توانند اقامت دائم و پس از 5 سال تابعیت و شهرندی این کشور را دریافت نمایند.

مدارک لازم برای سرمایه‌گذاری در روسیه

 • مدرک معتبر از بیمه درمانی و پزشکی متقاضی
 • اسناد و مدارک رسمی و دارای اعتبار در زمینه عدم سوء پیشینه متقاضی
 • ارائه مدرک مجاز دال بر قانونی بودن وجوه متقاضی برای استفاده در سرمایه‌گذاری تجاری
 • کپی مجاز گذرنامه متقاضی و اعضای خانواده او
 • مدرک معتبر گواهی ازدواج متقاضی و همسر (در صورت وجود)
 • کپی مجاز اصل شناسنامه متقاضی
 • طرح تجاری مفصل (در صورتی که سرمایه‌گذاری در زمینه شروع یک کسب و کار در روسیه باشد)

 

مزایای سرمایه‌گذاری در روسیه

 • منابع طبیعی فراوان مثل نفت و گاز
 • همسایگی با کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی و دسترسی به دریاها و اقیانوس‌ها
 • صنایع نوظهور
 • اقتصاد رو به رشد
 • بازار فروش بزرگ
 • نیروی کار متخصص

معایب سرمایه‌گذاری در روسیه

 • عدم وجود مقررات مناسب برای حفاظت از سرمایه‌گذاران
 • ثابت نبودن قیمت انرژی‌ها که پایه اصلی اقتصاد روسیه هستند
 • جنگ اخیر با اکراین

یکی از بزرگترین مشکلات برای سرمایه‌گذاری در روسیه اعمال تحریم‌های گسترده علیه دولت روسیه است. این موضوع باعث می‌شود در موارد خاصی برای سرمایه‌گذاران مشکلاتی به وجود بیاید.

آن دسته از سرمایه‌گذارانی که قصد دارند در زمینه تاسیس یا همکاری با شرکت‌های تولیدی در روسیه فعالیت کنند، به دلیل تحریم‌ها ممکن است در زمینه تامین مواد اولیه با مشکل مواجه شوند.

اولین دیدگاه را بنویسید

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8