ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی

معمولا سفارتخانه‌ها برای صدور ویزا به ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی نیازی ندارند و این سند در چک لیست هیچ سفارتخانه‌ای وجود ندارد. با ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی نمی‎توان در کشور‌های دیگر رانندگی کرد و برای این کار شما باید گواهینامه رانندگی بین‌المللی دریافت کنید و یا در کشور محل اقامت خود برای دریافت گواهینامه رانندگی مورد تایید اداره راهنمایی و رانندگی آن کشور اقدام کنید. در واقع افراد مقیم در کشور‌های خارجی برای دریافت راحت‌تر گواهینامه رانندگی در کشور مقصدشان نیاز به ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی دارند تا شاید آیین نامه رانندگی را نگیرند و یا در آزمون عملی سخت‌گیری نکنند.

براساس دستورالعمل تاید اسناد و مدارک قوه قضائیه، گواهینامه رانندگی قابلیت ترجمه رسمی و تاییدات دادگستری و خارجه را دارا می‌باشد. همچنین گواهی‌های نیروی انتظامی در خصوص مفقود شدن گواهینامه نیز قابلیت ترجمه رسمی و تاییدات دادگستری و خارجه را نیز دارند.

گواهینامه رانندگی بین‌المللی چیست؟

گواهینامه رانندگی بین‌المللی سندی به شکل کارت یا دفترچه‌ای است که دارای اعتبار یکساله و یا سه ساله می‌باشد و به وجب این مدرک شخص دارنده، حق رانندگی با وسایل نقلیه در کشورهای خارجی را پیدا می‌کند و می‌تواند با وسیله نقلیه خود سفر کند. با داشتن گواهینامه بین‌المللی می‌توانید در 196 کشور جهان راننندگی کنید و همگی آن‌ها این مدرک بین‌المللی را قبول دارند. اگر از مدت زمان دریافت گواهینامه فرد مدت یکسال گذشته باشد، گواهینامه بین‌المللی او نیز یک سال اعتبار دارد و اگر سه سال گذشته باشد، گواهینامه بین‌المللی فرد به مدت سه سال اعتبار دارد.

نکته: گواهینامه رانندگی بین‌المللی زمانی صادر خواهد شد که شخص گواهینامه رانندگی خود را دریافت کرده باشد.

مدارک لازم برای دریافت گواهی‌نامه بین‌المللی

  • گواهینامه معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز
  • یک قطعه عکس سه در چهار با حجاب اسلامی برای بانوان
  • اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه

هزینه ترجمه گواهینامه رانندگی

هزینه ترجمه رسمی تمام مدارک هرساله توسط اداره کل اسناد و امور مترجمان قوه قضائیه و کانون مترجمان رسمی منتشر می‌شود و دارالترجمه‌ها در تعیین نرخ ترجمه رسمی مدارک نقشی ندارند.

ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی برابر با 72،000 تومان است. شایان ذکر است که ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی هزینه‌های دیگری مانند هزینه انجام امور دفتری نیز خواهد داشت. طبق نرخ‌نامه هزینه انجام امور دفتری مانند اسکن، کپی، پلمپ اوراق ترجمه، ثبت درخواست ترجمه در سامانه، استعلام و تشکیل فایل مربوطه به مبلغ ترجمه اضافه خواهد شد.

اولین دیدگاه را بنویسید

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8