تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه یکی از گزینه‌های محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. تحصیل پزشکی در روسیه به عنوان مقرون به صرفه ترین و محبوب‌ترین کشور‌ها برای تحصیل این رشته عنون می‌شود. به دلیل کیفیت بالای آموزشی در رشته پزشکی، دانشگاه‌های مناسب آن و مقبولیت مدرک دانشگاه‌هایش در سطح جهانی، بسیار مورد توجه است. عدم نیاز به قبولی در آزمون‌های ورودی سخت و پر ریسک برای تحصیل پزشکی در این کشور و هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی در روسیه از جمله مزایای تحصیل پزشکی در روسیه به شمار می‌رود. دانشگاه‌های معتبر در روسیه امکانات آموزشی خوبی دارند و برخی از آن‌ها در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی نیز شناخته شده‌اند.

تحصیل پزشکی در روسیه اولین گزینه درخواست مهاجرت تحصیلی به روسیه در بین متقاضیان ایرانی است. در ایران افرادی هستند که بنا به هر دلیلی یا قادر به شرکت در کنکور سراسری نیستند، یا در کنکور قبول نشدند و می‌خواهند در یکی از رشته‌های پزشکی در کشوری دیگر، با شرایط راحت‌تر و بدون آزمون تحصیل کنند. تحصیل پزشکی در روسیه بهترین گزینه برای این افراد است.

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

برای تحصیل پزشکی در روسیه نیازی به داشتن مدرک زبان و گذراندن آزمون ورودی نیست به همین جهت پذیرش در رشته‌های پزشکی روسیه بسیار آسان می‌باشد.

مدرک پزشکی در روسیه مورد تایید اغلب کشورها می‌باشد و در ایران نیز فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها به راحتی می‌توانند به ایران برگشته و ادامه تحصیل دهند و یا وارد بازار کار شوند. طول مدت تحصیل پزشکی در روسیه 6 سال است. دانشجویان برای تحصیل پزشکی در روسیه می‌توانند پس از اتمام تحصیلات متوسطه و با دارا بودن حداقل 17 سال سن، نسبت به مهاجرت تحصیلی به روسیه و دریافت ویزای این کشور اقدام کنند. دریافت ویزای دانشجویی در سن بالا می‌تواند با سختی‌هایی همراه باشد. به طور کلی محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی در روسیه وجود ندارد و شما با تقویت رزومه تحصیلی و کار مرتبط با رشته تحصیلی خود، می‌توانید در هر سنی شانس خوبی برای اقامت تحصیلی برای رشته پزشکی در روسیه بهره‌مند باشید.

تحصیل پزشکی در روسیه به سه زبان انگلیسی، روسی و در برخی دانشگاه‌ها به زبان فرانسه صورت می‌گیرد و تحصیل در این کشور نیاز به ارائه مدرک زبان ندارد، با این حال برای تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی روسیه نیاز به تسلط به زبان انگلیسی، در صورتی که دروس ارائه شده به زبان انگلیسی باشد، الزامی است.

تحصیل پزشکی در روسیه از طریق دوره پادفک

برای تحصیل به زبان روسی در روسیه، دوره‌ای با نام پادفک گذرانده می‌شود که در این دوره، متقاضیان علاوه بر تحصیل زبان روسی، پیش‌نیاز‌های تحصیل دانشگاهی را نیز آموزش می‌بینند. طول این دوره می‌تواند بین 3 تا 9 ماه طول بکشد. پس از گذراندن دوره پادفک، یک آزمون نسبتا ساده گرفته می‌شود و شخص امکان شروع به تحصیل پزشکی را خواهد داشت.

آزمون گرفته شده پس از دوره پادفک، درصد پذیرش بالایی داشته و معمولا سدی برای ورود متقاضیان به رشته پزشکی محسوب نمی‌شود.

آزمون ورودی تحصیل پزشکی در روسیه

به طور کلی تحصیل پزشکی در روسیه بدون آزمون نیست و در اکثر دانشگاه‌های روسیه آزمون ورودی برگزار می‌شود. یعنی دانشجو بعد از گذراندن دوره پادفک زبان روسی برای وارد شدن به دانشگاه باید در آزمون پزشکی شرکت کند. این آزمون شامل سوالاتی در مورد دروس تخصصی و عمومی است. این دروس شامل: زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات و زبان روسی می‌باشد.

نمره قبولی در آزمون ورودی پزشکی روسیه در هر دانشگاه متفاوت است. به طور کلی، نمره قبولی در حدود 50 درصد است. برای شرکت در آزمون ورودی پزشکی روسیه، دانشجویان باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن
 • مدرک زبان روسی با حداقل سطح  B2

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در روسیه

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست روادید (ویزا)
 • مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن
 • دو قطعه عکس یکسان با پس‌زمینه سفید
 • آزمون ورودی
 • نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج
 • گواهی تست HIV
 • نمره زبان روسی یا انگلیسی

بهترین دانشگاه‌های پزشکی روسیه

 • دانشگاه ملی لومونسف مسکو
 • دانشگاه ملی پزشکی پیراگف مسکو
 • دانشگاه رودن مسکو
 • دانشگاه ملی سن‌پترزبورگ
 • دانشگاه پزشکی پاولوف سن‌پترزبورگ
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

بسیاری از دانشگاه‌های روسیه نظیر دانشگاه لومونوسوف مسکو و سن‌پترزبورگ در رتبه بندی برترین دانشگاه‌های جهان جایگاه مناسبی دارند و مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم هستند.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه در شهر‌های مختلف و دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، شهریه دانشگاه‌های پزشکی در شهر‌های بزرگ مانند مسکو و سن‌پترزبورگ بیشتر از شهریه دانشگاه‌های پزشکی در شهرهای کوچکتر است. به طور کلی، هزینه تحصیل پزشکی در کشور روسیه بدون کنکور حدود 2000 تا 3000 هزار دلار در سال است. این هزینه نسبت به بسیاری از کشور‌های دیگر مقرون به صرفه است.

بورسیه تحصیل پزشکی در روسیه

بورسیه‌های پزشکی در روسیه فرصتی عالی برای دانشجویان بین‌المللی است تا با هزینه‌ای کمتر در این کشور تحصیل کنند. همزمان با تحصیل به صورت آزاد و با هزینه شخصی در روسیه، تعدادی از دانشجویان خارجی به صورت بورسیه در روسیه تحصیل می‌کنند. تحصیل رایگان در روسیه در اکثر رشته‌ها امکان‌پذیر است.

در تخصیص بورسیه روسیه برای دانشجویان خارجی که توسط وزارت علوم روسیه داده می‌شود، اولویت با متقاضیان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد هست. این بورسیه‌ها شامل هزینه شهریه، کمک هزینه زندگی و بیمه درمانی می‌شود.

اقامت روسیه پس از تحصل پزشکی

تحصیل پزشکی در روسیه یکی از راه‌های اقامت در این کشور است. دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های پزشکی روسیه تحصیل می‌کنند، پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند ویزای کار و اقامت روسیه را دریافت کنند. برای دریافت ویزای کار و اقامت روسیه، دانشجویان باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • مدرک تحصیلی معتبر از یک دانشگاه پزشکی روسیه
 • نمره زبان روسی یا انگلیسی
 • پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای روسی

دانشجویان پس از دریافت ویزای کار و اقامت روسیه می‌توانند در روسیه کار و زندگی کنند. پس از پنج سال کار و زندگی در روسیه، می‌توانند درخواست شهروندی روسیه را دهند.

اولین دیدگاه را بنویسید

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8