مهاجرت به روسیه

روسیه به عنوان پهناورترین کشور جهان، مقصد بسیاری از مهاجران است. این کشور درچند سال اخیر پذیرای مهاجران بسیاری بوده است. کشور روسیه برای ایرانیان یکی از محبوب‌ترین کشورها برای مهاجرت است. این کشور به دلیل همسایگی و فرهنگ نزدیک آن به ایران، مهاجران زیادی را از ایران در خود جای داده است. روسیه یکی از کشورهایی است که همواره مراودات خوبی با کشور ایران داشته است. دریافت اقامت و ویزای روسیه به نسبت بسیاری کشورهای دیگر ساده‌تر است. هزینه نسبتا پایین در کنار کیفیت مناسب زندگی در روسیه همواره مورد توجه متقاضیان مهاجرت به این کشور بوده است. روسیه به دلایل مختلف مقصد مناسبی برای مهاجرت به شمار می‌رود. داشتن دانشگاه‌های مطرح با شهریه پایین، امکان زندگی با هرینه کم در این کشور، ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری کم هزینه، امکان دریافت آسان ویزا و… از مزایای این کشور است که باعث کاهش هزینه‌های مهاجرت به روسیه شده است. مورد مهمی که هنگام مهاجرت به تمام کشورها باید به آن توجه کنید، شرایط آب و هوایی کشور مقصد است. مهاجرت به روسیه این امکان را به شما می‌دهد تا مطابق با سلیقه شخصی خود، قسمتی از این کشور را برای زندگی انتخاب کنید که از لحاظ آب و هوایی با نظر شخصی شما مطابقت داشته باشد. وسعت کشور روسیه باعث شده تا مناطق مختلف آن، از آب و هوای متفاوتی برخوردار باشند.

انواع مهاجرت به روسیه

با توجه به آسان بودن دریافت ویزا و قابل تقبل بودن هزینه‌های مهاجرت به روسیه، روش‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد.

 • مهاجرت از طریق تحصیل در روسیه
 • مهاجرت از طریق کار در روسیه
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در روسیه
 • مهاجرت از طریق ازدواج با شهروند روس
 • مهاجرت از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت از طریق همراه
 • مهاجرت از طریق پناهندگی در روسیه

مزایا و معایب زندگی در روسیه

کشور روسیه با توجه به اینکه بسیار وسیع است، دارای آب و هوای متنوع در مناطق مختلف ان است.البته کسانی که به این کشور مهاجرت می‌کنند باید با آب و هوا تطبیق پیدا کنند، زیرا روسیه دارای زمستان‌های طولانی و سرد، بهار، تابستان و پاییز‌های بسیار کوتاه می‌باشد. زمستان‌های کشور روسیه سرمای بسیار سخت و طاقت فرسایی دارند. این یکی از عیب‌های مهم کشور روسیه است که باید به آن توجه شود.

بیشتر مهاجرانی که در کشور روسیه اقامت دارند، سعی می‌کنند تا در مشاغلی استخدام شوند که درآمد بالایی برای آن‌ها داشته باشد. استخدام شدن در کشور روسیه مزیت‌های زیادی مانند: دریافت محلی برای اقامت، بیمه، اتومبیل و مزایای تحصیلی را برای افراد به دنبال دارد. این امر باعث می‌شود تا مهاجران از پداخت هزینه در بسیاری از امور معاف شوند. علاوه بر دولت روسیه، مردم این کشور نیز افراد بسیار محتاط و محافظه‌کاری هستند. به همین دلیل امنیت زندگی در روسیه بسیار بالا است.

مدارک لازم برای اقامت در روسیه

 • گرفتن پاسپورت معتبر و شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه رسمی
 • عکس سه در چهار
 • ارائه گواهی مبنی بر سلامت جسمی و روانی فرد
 • عکس پاسپورتی
 • اثبات تمکن مالی با ارائه پرینت رنگی گردش حساب
 • ارائه گواهی عد اعتیاد
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • فیش واریز هزینه بررسی مدارک
 • گواهی سلامت دال بر عدم وجود HIV یا ایدز
 • مجوز اقامت

اقامت دائم روسیه

برای اینکه اقامت دائم روسیه را دریافت کنید ابتدا باید با مجوز اقامت موقت روسیه در آنجا زندگی کنید. ویزای اقامت موقت معمولا برای ویزای کار روسیه صادر می‌شود چرا که ویزای طولانی مدتی است. اما اگر متخصص هستید و با مهارت بالا وارد روسیه می‌شوید یا بعد از ورود حق اقامت دائم را دارید نیازی به گرفتن اقامت موقت ندارید. اقامت موقت سهمیه دوتی دارد و روسیه آن را فقط به گروهی از مهاجران خارجی می‌دهد. برای دریافت اقامت و پاسپورت روسی باید به اداره کل امور مهاجرت روسیه مراجعه کنید.

اقامت روسیه به طور قانونی به مدت یکسال است و بعد از آن می‌توانید برای اقامت دائم روسیه اقدام کنید. برای اینکه برای اقامت دائم روسیه اقدام کنید باید توجه داشته باشید که مدت اقامت کوتاه مدت شما تمام نشده باشد و شش ماه قبل از انقضای آن درخواستتان را برای اقامت دائم روسیه بدهید. اقامت دائم روسیه را می‌توان به صورت نامحدود تمدید کرد ام اگر تاریخ انقضای پاسپورت شما گذشته باشد دیگر نمی‌توان اقامت روسیه را تمدید کرد. مجوز اقامت دائم روسیه نیز باید حداقا دو ماه قبل از انقضای آن تمدید شود. اگر این کار را نکنید و مجوز اقامت روسیه شما منقضی شود باید در مدت 15 روز روسیه را ترک کنید.

تابعیت روسیه بهتر است یا اقامت روسیه؟

اگر شما اقامت دائم روسیه را داشته باشید پس از آن می‌توانید تابعیت روسیه را نیز دریافت کنید. بنابراین شما با اقامت روسیه می‌توانید برای همیشه در این کشور بمانید. اما شهروندان روسیه و کسانی که اقامت دائم دارند دارای حقوق خاصی هستند. هم شهروندان روسیه و هم کسانی که دارای اقامت دائم هستند می‌توانند بدون مجوز کار در این کشور فعالیت داشته باشند. هر دو گروه می‌توانند بدون ویزا وارد روسیه شوند و از آن آزادانه خارج شوند. آنها می‌توانند به خدمات اجتماعی روسیه به راحتی دسترسی داشته باشند و می‌توانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند و حتی یک کارآفرین باشند. همچنین در انتخابات محلی و رفراندوم هر دو گروه حق رای دادن را دارند.

اما کسانی که تابعیت روسیه را دارند امتیازهای ویژه‌ای دارند. این افراد پاسپورت معتبر روسی را دریافت می‌کنند که رتبه 43 در شاخص گذرنامه جهانی را به خود اختصاص داده است. در تمام انتخابات کشوری این افراد از حقوق کامل انتخاباتی و حق رای دادن برخورداد هستند. این افراد در ارگان‌های دولتی روسیه حق کار دارند و همچنین می‌توانند برای هر مدتی که بخواهند خارج از روسیه نیز زندگی و سفر کنند.

اعتبار مجوز اقامت دائم روسیه پنج سال است اما آن را می‌توان به طور نامحدود تمدید کرد. همچنین باید هر سال در اداره مهاجرت روسیه ثبت شود. توجه داشته باشید که اگر مجوز اقامت روسیه شما منقضی شود دیگر امکان تمدیدآن وجود نخواهد داشت. اگر تابعیت روسیه را دریافت کردید شما تابعیت کشور اول خود را از دست می‌دهید. در کنار آن باید هزینه شهروندی روسیه را نیز بپردازید و وارد پروسه‌ای شوید که احتمالا یک سال طول می‌کشد.

شرایط تابعیت روسیه

 • شما باید مجوز اقامت دائم روسیه را داشته باشید
 • به مدت 5 سال در روسیه زندگی کرده باشید و در طول این پنج سال بیش از سه ماه در خارج از روسیه زندگی نکرده باشید.
 • با قانون اساسی روسیه موافقت کرده باشید.
 • مدرکی مبنی بر تامین مالی برای خود و اعضای خانواده خود داشته باشید.
 • تابعیت کشور اول خود را نداشته باشید.
 • مدرکی برای تسلط بر زبان روسی ارائه کرده باشید.

بعضی از گروه‌ها می‌توانند به جای پنج سال اقامت روسیه فقط یک سال اقامت داشته باشند و پس از آن تابعیت بگیرند. اولین گروه کسانی هستند که مهارت بالایی دارند و با ویزای کاری حرفه‌ای خود وارد روسیه شدند. گروه دوم کسانی هستند که پناهندگی روسیه را دریافت کرده‌اند.

اولین دیدگاه را بنویسید

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8