دارالترجمه رسمی ترنسمال
Search
Close this search box.

©2024 تمامی حقوق محفوظ است

ویزای کار در روسیه

به اشتراک گذاشتن این پست:

ویزا یک سند رسمی‌ است که به فرد خارجی اجازه ورود به کشور مقصد را می‌دهد. ویزاها انواع مختلفی دارند که شامل ویزای توریستی، ویزای کاری، ویزای تحصیلی و ویزای سرمایه‌گذاری می‌شوند. از آنجا که کار در کشور روسیه، می‌تواند موجب اخذ اقامت دائم این کشور نیز می‌شود، یکی از پرطرفدارترین نوع مهاجرت به این کشور به شمار می‌رود.

ویزای کار روسیه به منظور استخدام کارکنان خارجی در روسیه بر اساس مجوز کار صادر می‌شود. با اخذ ویزای کار، اجازه ورود به روسیه را به دست می‌آورید و می‌توانید در شرکت‌های روسیه استخدام و مشغول به کار شوید، حقوق بگیرید و در مدت تعیین شده در ویزا در این کشور اقامت داشته باشید. دریافت این ویزا بدون دریافت مجوز کار امکان‌پذیر نمی‌باشد. ویزای کار روسیه، به شهروندان خارجی حق کار، دریافت حقوق و زندگی در روسیه تا مدت زمان تعیین شده را می‌دهد.

علاقه‌مندان و متقاضیانی که قصد کار در روسیه را دارند، باید از طرق مختلف نظیر وب‌ سایت‌های کاریابی یا موسسات مربوطه اقدام به یافتن شغل مناسب و مورد نظر خود نمایند. مراحل اخذ ویزای کاری به روسیه و تهیه مدارک لازم جهت دریافت ویزا کار به دو بخش تقسیم می‌شود. یک بخش توسط کارفرما در داخل کشور روسیه پیگیری می‌شود و بخش دیگر توسط شخص متقاضی در داخل کشور روسیه پیگیری می‌شود و بخش دیگر توسط شخص متقاضی در داخل کشور خود انجام خواهد گرفت. کلیه متقاضیان می‌توانند به صورت اینترنتی رزومه خود را ارسال کرده و به شکل غیر حضوری با کارفرمایان روسی مصاحبه کنند. در صورت تایید رزومه فرد متقاضی، کارفرمای روسی دعوت‌نامه کاری را برای او ارسال خواهد کرد که پس از ارسال این دعوت‌نامه، متقاضی باید نسبت به اخذ ویزا اقدام کند.

انواع ویزای کار در روسیه

ویزای کار سینگل روسیه: ویزای سینگل یا تک ورودی تنها برای مشاغل موقت ارائه می‌شود. این ویزا اغلب برای خبرنگاران، ورزشکاران، متخصصین خدمات و کارکندان سفارت صادر می‌شود. اعتبار این ویزا 90 روز است. ویزای سینگل توسط کنسولگری روسیه بر اساس دعوتنامه کاری و مجوز کار صادر می‌شود.

ویزای کار مولتی روسیه: افرادی که از قبل موفق به دریافت ویزای سینگل شده باشند، دولت روسیه این اجازه را به آن‌ها می‌دهد تا بار دیگر برای کار به این کشور سفر کنند. این ویزا تا یک سال اعتبار خواهد داشت و در شرایط خاص قابل تمدید است.

اگر شهروند یکی از کشورهای مشترک‌المنافع (cIS)  باشید، برای ورود به روسیه نیازی به ویزا یا مجوز کار ندارید. شما باید با در دست داشتن ویزای سینگل خود، 30 روز پس از ورود به روسیه از دفتر محلی GUVM در منطقه خود برای تمدید آن درخواست دهید. عدم انجام این کار می‌تواند جریمه‌ای تا سقف 196 دلار داشته باشد. پس از آن 60 روز فرصت دارید تا شغل پیدا کنید. در صورتی که موفق به یافتن شغل شوید ویزای شکا به صورت خودکار به مدت 12 ماه اعتبار کسب می‌کند و یک بار نیز قابل تمدید است. یعنی شما می‌توانید خارج از سهمیه دولتی کارکنید و کارفرمای شما نیازی به اخذ مجوز استخدام برای شما نخوهد داشت. برای دریافت حق کار، باید آزمونی را بگذرانید که مهارت زبان روسی شما را می‎سنجد. همچنین سوالاتی پیرامون تاریخ، فرهنگ و قوانین فدراسیون روسیه از شما پرسیده می‌شود.

ویزای کار بلند مدت روسیه: این یک مجوز کار ویژه برای کسانی است که در حرفه‌های خاص مهارت ویژه دارند. این ویزا در سال 2010 میلادی به دارندگان اجازه می‌داد تا سقف 26 هزار دلار درآمد کسب کنند، اما در قانونی که در سال 2015 وضع شد این میزان به نصف ماهش یافت. مهمترین مزایای این مجوز این است که به طور معمول ظرف 14 روز پردازش می‌شود، برای سه سال اعتبار دارد و به بستگان از جمله همسر، فرزندان و والدین حق دریافت ویزای روسیه را می‌دهد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در روسیه

 • ارائه مدارک ضروری (شناسنامه، پاسپورت، دعوت‌نامه کاری و بیمه. همه‌ی این مدارک باید توسط کنسولگری روسیه در کشور محل زندگی فرد تایید شده باشند.
 • پرداخت هزینه ویزا
 • تکمیل فرم درخواست ویزا برای مورد تایید بودن توسط کارفرما
 • ارسال درخواست و اسناد به کنسولگری روسیه در خارج از کشور
 • دعوت‌نامه ویزا از طرف وزارت داخلی روسیه
 • گواهی عدم سوء پیشینه برای سفارت جهت اثبات عدم سوابق کیفری
 • ارائه بیمه‌نامه برای تحت پوشش بودن توسط بیمه درمانی در طول مدت اقامت فرد در روسیه
 • نامه کارفرما با جزئیات کامل موقعیت شغلی و محل کار
 • ارائه اسناد و نامه تمکن مالی برای تامین نیاز‌های مادی متقاضی در کشور روسیه
 • آزمایش ایدر (HIV) (این آزمایش باید  تا سه ماه قبل درخواست داده شده و برای 15 تا 30 روز از روز ارائه مدرک معتبر باشد)

شرایط ویزای کار در روسیه

یکی از اصلی‌ترین شرایط اخذ ویزای کار روسیه داشتن جاب‌ آفر یا دعوتنامه شغلی است که در نهایت منجر به موفقیت در دریافت ویزای کاری این کشور خواهد شد. در مجموع بخشی از روند اداری کار در روسیه توسط کارفرما اجرا می‌شود، به طوری که می‌بایست مجوز استخدام نیروی کار خارجی را کسب نموده و مدارک مورد نیاز جهت ارسال جاب آفر را تحویل سازمان مربوط دهد. پس از دریافت پیشنهاد شغلی یا جاب آفر، برای مهاجرت از طریق کار به روسیه، افراد نیاز به دریافت ویزای کاری خواهند داشت.

تهیه مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری در روسیه به 2 قسمت تقسیم می‌شود. یک بخش از مدارک توسط کارفرما در روسیه و بخشی دیگر توسط فرد متقاضی در کشور خود انجام خواهد شد. در نتیجه پس از دریافت مجوز کار و ارسال مدارک جهت اخذ ویزای کاری، افراد قادر به دریافت کار در این کشور و استغال در آن خواهند بود. نکته حائز اهمیت در رابطه با دریافت ویزای کار در روسیه برای ایرانیان این است که برخی از افراد متقاضی کار در کشور روسیه معاف از دریافت ویزای کاری هستند، در واقع این افراد بدون نیاز به دریافت ویزا، مجوز ورود به این کشور را خواهند داشت. شرایط معافیت از ویزای کاری کشور روسیه شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کارکنان ماموریت‌های دیپلماتیک
 • افرادی که به صورت موقت برای شرکت‌های خارجی کار می‌کنند.
 • دانشآ تتن‌آموزان دارای ویزا یا بورسیه تحصیلی روسیه که در تعطیلات و یا در محل تحصیلات خود کار می‌کنند.
 • کارکنان کشورهای خارجی که برای تعمیر و نگهداری تجهیزات در کشور روسیه هستند.
 • افراد خارجی که در روسیه زندگی می‌کنند و اقامت دائم دارند.

زمان پاسخگویی به درخواست و اعتبار ویزا

زمان پردازش ویزای کار روسیه حدود 20 روز است، اگرچه کل زمان پروسیه (از درخواست برای دریافت مجوز کار روسیه تا دریافت ویزای کار روسیه) می‌تواند بین 3 تا 6 ماه طول بکشد.

اقامت روسیه از طریق ویزای کار

دریافت اقامت روسیه از طریق کار مستلزم دریافت ویزای کار روسیه می‌باشد که مجوز ورود به خاک این کشور را داشته باشید. در ابتدا این ویزا به صورت کوتاه مدت و 3 ماهه صادر می‌شود که بعد از مدتی می‌توانید با رعایت شرایط به اقامت یک ساله تبدیل کنید. اگر بتوانید یک سال ویزای کار روسیه را دریافت کنید، واجد شرایط درخواست اقامت دائم روسیه می‌باشید. در ادامه این روند با دریافت اقامت 5 ساله موفق به دریافت پاسپورت روسیه و اخذ تابعیت این کشور خواهید شد. در سال‌های اخیر به دلیل رشد منفی جمعیت و کاهش نرخ رشد اقتصادی کشور، روسیه شرایط اقامت در این کشور را آسان‌تر کرده است.

مزایای کار در روسیه

 • خدمات شبانه‌روزی
 • خدمات پزشکی رایگان
 • بالا بودن سطح فرهنگی و هنری
 • اقتصاد قوی
 • روابط سیاسی پایدار
 • تاثرگذاری بسیار بالا در عرصه جهانی
 • کشوری عالی برای پیشرفت
 • هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی
 • پاسپورت معتبر برای شهروندان روسیه

کار در روسیه برای ایرانیان

ایرانیانی که قصد کار در روسیه را دارند می‌بایست در وهله اول با کارفرمای خود در روسیه مکاتبه کرده و نظر او را در صدور پیشنهاد شغلی دریافت کنند. بعد از دریافت پیشنهاد شغلی نیاز به دریافت ویزای کار روسیه می‌باشید. این ویزا بر سه نوع می‌باشد که بسته به شرایط خود می‌توانید برای دریافت یکی از آنها اقدام کنید. این یکی از روش‌های اخذ کار در روسیه برای ایرانیان می‌باشد. ایرانی‌ها می‌توانند از طریق تحصیل در دانشگاه‌های روسیه و یا از طریق موسسات کاریابی نیز به کار در این کشور مشغول شوند.

مطالب بیشتر جهت مطالعه

در خبرنامه سایت ترسنمال عضو شوید

از آخرین مقالات و تحفیف‌ها مطالع شوید

سفارش های خود را در اینجا ثبت کنید

ترجمه رسمی و غیر رسمی، تولید محتوا و خدمات بسیار دیگر