دارالترجمه رسمی ترنسمال
Search
Close this search box.

©2024 تمامی حقوق محفوظ است

به اشتراک گذاشتن این پست:

نروژ جزء آن دسته از کشور‌های اروپایی مرفه و ثروتمند اروپا و جهان است. ثبات اقتصادی و سیاسی شاخصه اصلی کشور‌های حوزه اسکاندیناوی از جمله کشور نروژ می‌باشد. همین امر نیز باعث جذب حداکثری سرمایه‌گذاری‌ها  و ایجاد فرصت‌های اشتغال‌زایی مختلف در این کشور شده است. فرصت کار در نروژ خوب بوده و کارکندان از درآمد بالا در این کشور بهره می‌برند. بیش از 50 شغل فهرست شده در نروز وجود دارد و عمده‌ترین این مشاغل در بهداشت، نفت، توریستی، آموزش و پرورش، کسب و کار، فناوری اطلاعات، صنایع کشتی‌سازی و ماهیگیری و… است. بخش کسب و کار نروژ از لحاظ تکنولوژیکی بسیار پیشرفته و نواور است. نروژ یک کشور امن و صلح آمیز با سیستم‌های رفاهی خوب زندگی است و یک رابطه سازنده و کارآمد با کارکندان و مهاجران متخصص دارد.

ویزای کاری نروژ

هرساله متقاضیان بسیاری قصد مهاجرت به کشور نروژ را دارند. همین افراد می‌توانند از طریق طریق ویزای کار، به اقامت دائم دست پیدا کنند. مهاجران 14 درصد از کل جمعیت نروز را تشکیل می‌دهند که حدود یک سوم از این افراد برای یافتن شغل اقدام به مهاجرت نموده‌اند.

مدارک مورد نیاز ویزای کاری نروژ

 • پاسپورت معتبر و کپی برابر اصل آن
 • فرم درخواست تکمیل شده و چک لیست اسناد ارائه شده
 • دو قطعه عکس
 • مدارک تحصیلی و رزومه کاری
 • پیشنهاد شغلی به همراه قرارداد و مبلغ حقوق ذکر شده در قرارداد
 • شواهدی مبنی بر اینکه فرد متقاضی در نروژ مکانی را برای زندگی در اختیار دارد

بسته به وضعیت فرد ممکن است لازم باشد که مدارک دیگری را ارائه دهد و نکته حائز اهمیت این است که تمام مدارک فرد باید بت زبان انگلیسی یا نروژی ترجمه شده باشد و مهر تایید آن را از دادگستری را داشته باشد.

کار در نروژ و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در نروژ

بالا بودن سطح رفاه اجتماعی در نروژ و کیفیت زندگی آن باعث شده که افرادی که ویزای کاری نروژ را دریافت نموده‌اند، خواستار اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور هم باشند. کار در کشور نروژ سبب اخذ اقامت و تابعیت هم برای نفر اصلی و هم برای همراهان وی می‌گردد که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال فرد متقاضی است. متقاضیان اخذ اقامت دائم کشور نروژ باید بعد از سه سال کار در این کشور و پرداخت مالیات به دولت نروژ، درخواست اقامت نموده و با ارائه مدارک به اداره مهاجرت این کشور و ثابت کردن این که 3 سال در این کشور مشغول به کار بوده، اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

اصولا پس از سه سال اقامت پیوسته و کار در نروژ می‌توان برای اخذ اقامت دائم آن اقدام نمود. متقاضیان باید نشان دهند که توانایی تامین هزینه‌های زندگی خود را داشته و سوء سابقه کیفری ندارند. همچنین در حالت نرمال چنانچه بین 16 تا 67 سال سن داشته باشند می‌بایست آموزش‌های اجباری مربوط به زبان نروژی و مطالعات اجتماعی این کشور را گذرانده و امتحانت آن را با موفقیت پشت سر بگذارند و یا اسنادی را ارائه دهند که نشان دهنده معافیت از این موضوع باشد.

باید توجه نمود که حداقل سه ماه قبل از تمام شدن اعتبار اقامت نسبت به دریافت اقامت دائم اقدام نمود. افراد با داشتن اقامت دائم نروژ و اینکه در طول 10 سال گذشته به مدت 7 سال در این کشور بوده‌اند و می‌خواهند به زندگی در این کشور ادامه دهند، می‌توانند پاسپورت نروژی درخواست کنند.

پاسپورت نروژی در رنکینگ بین‌المللی پاسپورت‌های جهان در کنار کشور‌هایی چون سنگاپور، سوئد، فرانسه، بلژیک، ایتالیا، مالت، ژاپن و یونان در جایگاه چهارم قرار گرفته است. اشخاص با دستیابی به پاسپورت نروژی قادر خواهند بود به 124 کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا مسافرت کنند.

فرآیند درخواست ویزای کار نروژ

فرآیند درخواست ویزای کار نروژ یک فرآیند چند مرحله‌ای است که استارت کار با دریافت پیشنهاد کاری از کشور نروز شروع می‌شود. این بدان معناست که شما قبل از تحویل مدارک بایستی یک قرارداد کاری رسمی از کارفرمای نروژی دریافت کنید. سپس فرم درخواست ویزای کاری نروژ را تکمیل و به همراه دیگر مدارک به سفارت نروژ تحویل دهید.

شانس کسانی که به عنوان یک کارگر ماهر در نظر گرفته می‌شوند برای اخذ ویزای کاری نروژ و اقامت این کشور اروپایی بالا است و برای همین نیز آن‌ها باید دارای شرایط زیر باشند:

 • دارای حداقل مدرک کارشناسی در یک رشته تخصصی باشند.
 • یک برنامه آموزش حرفه‌ای را در دوران دبیرستان سپری کرده باشند که مدت زمان آن هم حداقل سه ساله باشد.
 • دارای چند سال سابقه کاری مفید باشند.
 • شغل مورد نظر هم مطابق قوانین حق و حقوق کار در نروژ باشد.

مزایا و معایب مهاجرت کاری به نروژ

 • کم هزینه بودن این روش جهت اخذ اقامت کشور نروژ
 • بازه زمانی برای کسب اقامت سه سال است
 • در صورت متاهل بودن، همسر و فرزندان زیر 18 سال از ابتدای کار به عنوان همراه با فرد متقاضی وارد کشور نروژ می‌شود
 • زندگی در کشوری اروپایی با بالاترین سطح رفاه اجتماعی
 • پایین بودن نرخ بیکاری و وجود فرصت‌های شغلی
 • برخورداری از برابری اجتماعی و مدنی در کار و زندگی
 • مرخصی با حقوق به مدت 10 ماه برای مادرانی که صاحب فرزند شده‌اند.

قوانین کشور نروژ دارای شرایطی است که شانس افراد خارجی را برای پیدا کردن کار پایین می‌آورد و این موضوع را می‌توان از معایب اصلی این کشور در مورد اخذ اقامت ویزای کار نروژ در نظر گرفت.

مطالب بیشتر جهت مطالعه

در خبرنامه سایت ترسنمال عضو شوید

از آخرین مقالات و تحفیف‌ها مطالع شوید

سفارش های خود را در اینجا ثبت کنید

ترجمه رسمی و غیر رسمی، تولید محتوا و خدمات بسیار دیگر