مهاجرت کاری به کانادا

استانداردهای بالای زندگی، اقتصاد با ثبات و بازار کار روبه رشد و پرظرفیت، افراد زیادی را به مهاجرت کاری به کانادا علاقه‌مند کرده است. کانادا به شدت به دنبال جذب نیروی کار در زمینه‌های گوناگون است. درصد بالایی از نیروی کار و پرسنل مشاغل حرفه‌ای این کشور را هم مهاجران تشکیل می‌دهند. اخیرا دولت کانادا اعلام کرده است که بش از 960 هزار شغل خالی در تمامی بخش‌های این کشور وجود دارد. این فرصت طلایی مورد استقبال بی‌نظیر ایرانیان قرار گرفته و باعث افزایش تعداد پرونده‌های مهاجرت کاری به کانادا شده است. برنامه‌های مهاجرت کاری به کانادا همانند ویزاهای کاری استرالیا بسیار متنوع هستند و طیف وسیعی از مشاغل را شامل می‌شوند. پیش از هرگونه اقدامی برای مهاجرت کاری به کانادا باید حواستان به قرار داشتن شغل موردنظرتان در طبقه‌بندی مشاغل کانادایی باشد.

در ادامه تمامی روش‌های مهاجرت کاری به کانادا شرح داده می‌شوند تا بتوانید بهترین مسیر را انتخاب کنید.

دو روش برای مهاجرت کاری به کانادا وجود دارد:

 • دریافت ویزای کاری کانادا
 • مهاجرت نیروی کار ماهر و خبره

دریافت ویزای کاری کانادا

با گرفتن ویزای کار کانادا، شما اجازه اقامت موقت در این کشور را خواهید داشت و از امکانات رفاهی و اجتماعی بهره‌مند می‌شوید. با تمدید قرارداد کاری، می‌توان ویزای کاری کانادا را تمدید کرد. ویزای کار کانادا انواع مختلفی دارد که باید با توجه به شرایط برای اخذ یکی از آن‌ها اقدام کرد. متقاضیان دریافت ویزای کار کانادا به دو روش می‌توانند ویزای کار کانادا را بگیرند: یک روش اکسپرس اینتری (Express Entry)، دیگری از طریق سرمایه‌گذاری یا اینوستمنت  (Investment) و روش انتخاب استانی.

ویزای کار از طریق اکسپرس اینتری

اگر قصد دارید در کانادا اقامت دائم داشته باشید این روش مناسب‌ترین گزینه است. در این روش، با توجه به مواردی مثل سطح زبان، سن، سابقه کاری، داشتن پیشنهاد شغلی و تحصیلاتتان وارد سیستم امتیازبندی شده و در صورتی که از سمت اداره مهاجرت، تایید صلاحیت شوید، درخواست شما پذیرفته می‌شود. البته در این روش برای رشته تحصیلی و شغلی محدودیت ندارید و می‌توانید در هر زمینه‌ای که متخصص هستید، درخواست دهید اما باید بتوانید امتیاز 1200 را کسب کنید.

ویزای کار از طریق برنامه تجاری یا اینوستمنت

در این روش متقاضیانی که برای ویزای کار کانادا درخواست می‌دهند باید از واجدین شرایط شغل‌هایی باشند که در لیست مشاغل حرفه‌ای کانادا (NAFTA) وجود دارند و همچنین از سوی اداره مهاجرت کانادا پیشنهاد کاری یا جاب آفر داشته باشند. ضمن اینکه اجازه انجام کار و دریافت دستمزد در خاک کانادا را نیز داشته باشند.

روش انتخاب استانی

با این روش باید یکی از استان‌های کانادا را انتخاب کنید. این استان را با توجه به شرایط استان و البته خودتان انتخاب کنید. برای مثال استان کبک یکی از استان‌های شمالی کانادا است که زبان رایج در آن فرانسوی است. برای اینکه بتوانید ویزای کانادا را از این استان اخذ کنید باید به زبان فرانسه نیز مسلط باشید و مدرک خود را نیز به این کشور ارائه دهید. پس باید با توجه به شرایط خود و شرایط استانی که می‌خواهید به آن سفر کنید برای اخذ ویزای کانادا اقدام نمایید.

اسکیل ورکر کانادا

افراد ماهر و کارگران متخصص می‌توانند از طریق برنامه اسکیل ورکر کانادا اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. اسکیل ورکر یک سیستم امتیازبندی است که کانادا از طریق آن اقدام به جذب نیروی کار خاجی گرفته است. متقاضی در صورتی که در سیستم امتیازبندی رتبه مناسبی کسب کند می‌تواند از طریق برنامه اسکیل ورکر ویزای کاری کانادا را دریافت کند. در سیستم اسکیل ورکر متقاضی باید حداقل 67 امتیاز کسب کند. شرایطی که در اسکیل‌ورکر کانادا امتیاز فرد را بالا می‌برد عبارتند از سن متقاضی، سطح زبان و تحصیلات.

مهمترین شرایط دریافت ویزای کار کانادا

 • مدرک تحصیلی مورد نیاز حداقل لیسانس
 • مدرک زبان مورد نیاز حداقل آیلتس6
 • شرایط سنی ویزای کار کانادا حداکثر 35 سال
 • سابقه کار مورد نیاز حداقل 3 سال مرتبط با رشته تحصیلی

مدارک عمومی مورد نیاز سفارت کانادا برای صدور ویزای کار:

 • گذرنامه معتبر با اعتبار بیش از 6 ماه از تاریخ برنامه‌ریزی شده ورود به کانادا
 • دو عکس
 • جاب آفر یا پیشنهاد شغلی مکتوب
 • گواهی‌نامه‌های صلاحیت آموزشی
 • مدارک تحصیلی
 • اثبات صلاحیت‌های حرفه‌ای، از جمله تجربه کار
 • اثبات داشتن منابع مالی کافی برای تامین هزینه‌ها در طول اقامت در کانادا
 • معاینه پزشکی
 • فرم‌های درخواستی تکمیل شده مرتبط با کار
 • هزینه درخواست برنامه

مهاجرت کاری به کانادا با ویزای خود اشتغالی

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت کاری به کانادا اقدام برای اخذ ویزای خود اشتغالی کانادا است. متقاضیان این ویزا باید توانایی ایجاد شغلی را داشته باشند که به واسطه آن حداقل خودشان مشغول به کار شوند. گرفتن این ویزا شامل شرایط زیر می‌شود:

 • حداقل دو سال سابقه کار در فعالیت‌های فرهنگی یا ورزشی و یا خرید و اداره کردن یک مزرعه
 • برخورداری ز تمکن مالی کافی برای حمایت از خانواده در موقع حضور در کانادا
 • کسب امتیازات لازم براساس فاکتورهایی نظیر سن، تحصیلات، تجربه کاری، مهارت در زبان و سازگاری

مراحل مهاجرت کاری به کانادا و دریافت ورک‌پرمیت یا مجوز کار موقت

برای دریافت ویزای موقت با مجوز کار باید مراحل زیر طی شود:

 1. کارفرما برای ارزیابی گواهی تاثیر بازار کار (Market impact Assessment (LMIA)) درخواست می‌دهد. منظور سندی است که کارفرمایان برای جذب نیروی تازه ملزم به دریافت آن هستند.
 2. کارفرمایان موقعیت‌های شغلی موجود را اعلام می‌کنند.
 3. نیروهای کار درخواست پذیرش در موقعیت شغلی می‌دهند.
 4. در صورت نبود مشکل و تکمیل مدارک، ورک پرمیت یا مجوز کار صادر می‌شود.

امکان تبدیل کردن ویزای کار موقت به ویزای دائمی

اگر با ویزای موقت در کانادا مشغول به کار باشید، امکان ارائه درخواست برای دریافت ویزای دائمی وجود دارد. در صورتی که از اغعتبار ویزایتان 4 ماه یا کمتر باقی‌مانده باشد، فرصت انجام اقداماتی برای تغییر ویزا و ماندن در کانادا وجود دارد. برای تبدیل ویزای موقت به دائمی باید برای یکی از برنامه‌های کاری با امکان ویزای دائمی کاری درخواست داده باشید.

علاوه بر این‌ها، متقاضیات تبدیل ویزای کاری موقت به دائم باید واجد شرایط زیر هم باشند:

 • در کانادا حضورداشته باشند
 • ورک پرمیت یا مجوز کار معتبری داشته باشند که ظرف 4 ماه منقضی می‌شود.
 • در زمان تقاضا برای دریافت مجوز کار، ورک پرمیت باز (Open work permit) را انتخاب کرده باشند.
 • برای پیشبرد فرآیند دریافت ورک پرمیت و اپن ورک پرمیت، هزینه‌های لازم را پرداخته باشند.

هزینه مهاجرت کاری به کانادا

هزینه مهاجرت کاری به کانادا وابسته به برنامه‌ای است که برای دریافت ویزا انتخاب می‌کنید. روند هزینه‌ها برای شرایط مختلف به شرح زیر است:

مهاجرت از راه دریافت ورک پرمیت برای اقامت و ویزای موقت: 155 دلار

برنامه‌های مهاجرت برای دریافت ویزای دائمی: 1365 دلار

دانش زبان برای مهاجرت کاری به کانادا

با توجه به استان مورد نظر باید مدارکی را ارائه دهید. به عنوان مثال ممکن است برای اخذ ویزای کار تورنتو مجبور شوید آیلتس 7 ارائه دهید اما برای استانی مانند ساسکچوآن آیلتس 6 هم قبول می‌شود.

اگر جاب آفر داشته باشید و بتوانید ثابت کنید که سطح زبان شما برای انجام وظایف شغلی کافی است؛ یعنی در مصاحبه با کارفرمای کانادایی، بتوانید به سوالات او جواب دهید، امکان دریافت ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد. برخی از شرکت‌ها ممکن است برای ویزای کار در کانادا نیازی به نمره آیلتس نداشته باشند.

 

شرایط سنی مهاجرت کاری به کانادا

اگر می‌خواهید از یک کارفرمای کانادایی، پیشنها کاری یا جاب آفر دریافت کنید، محدودیت سنی ندارد. اما اگر می‌خواهید از طریق یکی از برنامه‌های سیستم اکسپرس انتری با داشتن سابقه کاری به کانادا مهاجرت کنید، باید رنج سنی 18 تا 46 را داشته باشید.

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8