تحصیل پزشکی در هلند

هلند یکی از کشور‌های پیشرو در علم پزشکی محسوب می‌شود. در کشور هلند چندین دانشگاه پزشکی وجود دارد که همگی از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردارند. بنابراین تحصیل پزشکی در هلند به موضوع محبوبی میان دانشجویان در سراسر جهان تبدیل شده است. زبان تحصیل در دانشگاه‌های هلند، زبان هلندی است. اگر چه ممکن است بعضی از واحد‌های درسی به زبان انگلیسی ارائه شوند. بنابراین داشتن دانش زبان هلندی و انگلیسی دو اصل مهم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های هلند خواهد بود.

تحصیل پزشکی در هلند با توجه با دانشگاه های بسیار متعدد موجود در این کشور سطح علمی بسیار بالایی دارد. همچنین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی با اعتبار بسیار بالایی در سراسر دنیا در این کشور وجود دارد. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور هلند را دارند از این مراکز استفاده‌های فراوانی می‌توانند ببرند.

تحصیل پزشکی در هلند 6 سال است و هزینه تحصیل (سالانه) بین 10 الی 30 هزار یورو می‌باشد. کشور هلند یکی از کشور‌های مقرون به صرفه برای مهاجرت تحصیلی است.

بهترین دانشگاه هلند جهت تحصیل رشته پزشکی دانشگاه آمستردام با رتبه 64 در جهان است.

اکثر دانشجویان در حال تحصیل در هلند، تمایل دارند که پس از فارغ‌التحصیلی در هلند مانده و اقامت این کشور را دریافت نمایند. نرخ بیکاری در کشور هلند بسیار پایین و حدود 2 درصد است و شانس یافتن کار در این کشور بسیار بالا است. افرادی که در رشته‌های پزشکی مشغول به تحصیل می‌باشند در سال‌های اخر تحصیل در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها به عنوان کارآموز مشغول به کار می‌گردند و دارای شانس بالایی جهت یافت شغل پس از تحصیل می‌باشند و پس از یافتن کار ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهند.

شرایط ورود به رشته پزشکی در هلند

 • داشتن مدرک دیپلم معتبر
 • شرکت در آزمون ورودی و قبولی در آن
 • بالا بودن نمرات زیست، فیزیک، شیمی و ریاضیات دبیرستان
 • داشتن مدرک زبان آیلتس6
 • داشتن معدل سطح A
 • تسلط به زبان هلندی برای دوره کارورزی در سه سال آخر تحصیل

پس از اینکه کارشناسی ارشد پزشکی را دریافت کردید می‌توانید وارد دوره تخصص پزشکی شوید و تحصیلات خود را در هلند ادامه دهید. مدرک پزشکی عمومی تعداد زیادی از دانشگاه‌های ایران معادل فوق‌لیسانس پزشکی در هلند می‌باشد و به همین دلیل می‌توانند مستقیم وارد رشته پزشکی شوند. در صورتی که مدرک پزشکی آن‌ها  مورد قبول نباشد، باید پیش از ورود به دوره تخصص، سایر دوره‌های پزشکی در هلند را بگذرانند.

برای پذیرش گرفتن در تخصص پزشکی لازم است که ابتدا مدارک خود را ارسال کنید و انگیزه نامه و توصیه‌نامه داشته باشید. در صورت قبولی مدارک شما باید در مصاحبه‌هایی که در دانشگاه های هلند برگزار می‌شود شرکت کنید. پس از قبولی در این مصاحبه‌ها می‌توانید به تحصیل در هلند بپردازید.

شرایط اخذ ویزای تحصیل پزشکی در هلند

برای دریافت ویزای تحصیلی هلند باید مدارک خود را دو مرحله به صورت آنلاین ارسال نمایید. مرحله اول به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی هلند می‌باشد و در صورتی که دانشگاه مورد نظر نیاز به گذراندن آزمون ورودی پزشکی هلند دارد، قبولی آزمون نیز مورد نیاز خواهد بود. افرادی که در آزمون ورودی پزشکی هلند شرکت نموده و نمره لازم را کسب را نموده‌اند و دانشگاه پذیرش ایشان را صادر نموده است واجد شرایط اخذ ویزای تحصیلی هلند هستند. شرایط سنی برای تحصیل پزشکی در هلند در پروسه اخذ ویزا وجود دارد و افراد به منظور افزایش شانس ویزا بهتر است در هنگان اقدام گپ تحصیلی و شرایط سنی مناسبی داشته باشند. همچنین ارائه مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در هلند شانس ویزای دانشجو را افزایش خواهد داد.

مدارک لازم برای تحصیل در رشته پزشکی در هلند

مدارک لازم برای پذیرش را دانشگاه مورد نظر شما تعیین می‌کند و ممکن است مدارک خاصی با توجه به رشته تحصیلی یا رزومه شما درخواست شود؛ بنابراین به طور کلی مدارک زیر برای اخذ پذیرش پزشکی در هلند لازم است:

 • دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات
 • رزومه
 • گذرنامه یا پاسپورت معتبر
 • ارائه تمکن مالی برای هزینه‌های زندگی در هلند
 • مدرک زبان انگلیسی یا هلندی
 • اصل گواهی قبولی در آزمون پزشکی
 • توصیه‌نامه یا انگیزه نامه در صورت درخواست دانشگاه مدنظر
 • اصل و کپی شناسنامه و مدرک تحصیلی
 • ثبت نام در دانشگاه مقصد

اهمیت تسلط به زبان برای تحصیل پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی در این کشور در مقاطع ابتدایی دوران تحصیل به زبان انگلیسی خواهد بود ولی نیاز است تا فرد دانشجو به خوبی با زبان هلندی نیز آشنا شده و آن را یاد بگیرد که زبان هلندی یک قسمت جدایی ناپذیر از دوران تحصیل در رشته پزشکی در کشور هلند به حساب می‌آید و در درجات بالاتر فرد دانشجو باید به خوبی به زبان هلندی مسلط باشد. برای تحصیل پزشکی در هلند به مدرک آیلتس نیاز می‌باشد، اما در سه سال دوم تحصیل با توجه به کارآموزی و نیاز به برقراری ارتباط با بیماران، نیاز به یادگیری زبان هلندی افزایش پیدا می‌کند. اکثر دانشگاه‌های پزشکی هلند به زبان هلندی پزشکی را تدریس می‌کنند. تنها دانشگاه دانشگاه گرونینگن و دانشگاه ماستریخت هست که برای دانشجویان بین‌المللی، برای 3 سال اول به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. در واقع دانشجویان می‌توانند مدرک لیسانس پزشکی را به زبان انگلیسی دریافت کنند، و برای دریافت مدرک دکترا نیاز است که به زبان هلندی تسلط داشته باشند و سالهای بعدی را به زبان هلندی تحصیل کنند.

بورسیه پزشکی هلند

اصلی ترین شرط برای دارا شدن مزایای بورسیه تحصیلی هلند و بورسیه پزشکی هلند، داشتن نمرات عالی و مقالات علمی پیرامون تخصص مورد بحث می‌باشد. بسیار مهم است که افراد در سالهای اولیه تحصیل خود بتوانند، نمره خوبی را اخذ نمایند. چون این عملکرد موجب متقاعد کردن دانشگاه‎های پزشکی هلند برای اعطای بورسیه پزشکی به انان می‌شود.

هزینه تحصیل پزشکی در هلند در مقطع لیسانس 6 تا 15 هزار یورو و در مقطع فوق‌لیسانس 8 تا 20 هزار یورو می‌باشد.

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8