تحصیل در مقاطع مختلف ایتالیا

شاید در گذشته وقتی صحبت از تحصیل در کشور‌های خارجی می‌شد، افراد صرفا به ادامه تحصیل در مقطع دانشگاه فکر می‌کردند، اما در حال حاضر این امکان وجود دارد که متقاضیان در مقطع مدرسه نیز از مدارس کشور‌های دیگر پذیرش تحصیلی دریافت کنند. در کشور ایتالیا همچنین شرایطی وجود دراد که متقاضیان می‌توانند در مقاطع مدرسه، لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا از موسسات اموزشی این کشور پذیرش دریافت نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

مقطع کارشناسی یکی از مقاطع جذاب و پرطرفدار برای مهاجرت می‌باشد و سالانه تعداد بسیار زیادی از مهاجران بین‌المللی برای تحصیل لیسانس در ایتالیا وارد این کشور می‌شوند. مهمترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس در این کشور عبارتند از:

ارائه مدرک زبان انگلیسی

گواهی تمکن مالی به مبلغ 800 هزار یورو

ریز نمرات دیپلم و پیش‌دانشگاهی

مدارک و سایر سوابق تحصیلی

شرایط تحصیل به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه‌های ایتالیا وجود دارد. همچنین متقاضیان می‌توانند در صورت تسلط به زبان ایتالیایی به ادامه تحصیل در رشته‌هایی که به این زبان تدریس می‌شوند مشغول شوند. دانشجویانی که وارد مقطع لیسانس در ایتالیا می‌شوند، این امکان را دارند تا 10 ساعت در هفته کار کرده و به این ترتیب در کنار تحصیل به کسب درآمد نیز بپردازند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

افرادی که دنبال تحصیل رایگان هستند و می‌خواهند در مقاطع کارشناسی ارشد به تحصیل در این کشور بپردازند، باید بدانند که امکان تحصیل با هزینه بسیار کم در مقطع فوق لیسانس در ایتالیا وجود دارد. تحصیلات کارشناسی ارشد در این کشور، دو ساله بوده و دانشجوبان اجازه دارند که 20 ساعت در هفته کار کنند. اغلب دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا پذیرش می‌گیرند در نهایت می‌توانند بورسیه تحصیلی نیز دریافت کنند.

مهمترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در ایتالیا عبارت‌اند از:

ارائه مدرک آیلتس حداقل 6 یا ارائه مدرک زبان ایتالیایی B2

ارائه معدل بالای 14

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

یکی دیگر از مقاطع محبوب برای افرادی که به دنبال ویزای تحصیل ایتالیا هستند، مقطع دکتری می‌باشد. مهمترین مدارک مورد نیاز سفارت ایتالیا در مقطع دکتری عبارت‌اند از:

پیدا کردن یک سوپروایزر یا استاد راهنما در ایتالیا

سوابق تحصیلی، دستاوردها و موفقیت‌های علمی و تحقیقاتی

مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی

افرادی که موفق به دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا می‌شوند، باید پایان نامه‌ای ارائه کنند که بیش از صد هزار کلمه داشته باشد. ناگفته نماند که تحصیلات دکترا در ایتالیا به زبان ایتالیایی انجام می‌شود و متقاضیان باید به این زبان مسلط باشند. با این حال برخی از دوره‌ها نیز به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. دانشجویان مقطع دکتری در کشور ایتالیا اجازه 30 ساعت کار در هفته را دارند تا بتوانند به این ترتیب بخشی از هزینه‌های خود را پوشش دهند. همچنین ددلاین پذیرش برای اغلب رشته‌های مقطع دکتری 30 سپتامبر هرسال می‌باشد.

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8