تحصیل پزشکی در نروژ

یکی از راه‌های مهاجرت به نروژ اقدام از طریق مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت از طریق تحصیل پزشکی در نروژ است. کشور نروژ به دلیل پذیرش راحت، داشتن امنیت بالا برای دانشجویان بین‌المللی و داشتن دانشگاه‌های معتبر و آزمایشگاه‌های پیشرفته مقصد خوبی برای تحصیل در رشته پزشکی، پیراپزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان بین‌المللی است. نروژ از دانشگاه‌های عالی جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی برخوردار است که دارای رنکینگ در بین دانشگاه‌های جهان می‌باشند. این کشور دارای 3 نوع دانشگاه دولتی، دانشگاه خصوصی و دانشگاه عمومی است که دانشگاه‌های دولتی و عمومی بدون شهریه هستند و دانشگاه‌های خصوصی از دانشجویان شهریه دریافت می‌کنند. تحصیل پزشکی در نروژ، یک دوره دوساله پیش پزشکی دارد. در کشور نروژ می‌توان به زبان انگلیسی نیز تحصیل کرد. دانشگاه اسلو نروژ و دانشگاه برگن نروژ، از مطرح‌ترین دانشگاه‌های تحصیل پزشکی در نروژ هستند. تحصیل پزشکی در نروژ می‌تواند یک فرصت عالی برای دانشجویانی باشد که می‌خواهند در زمینه مراقبت‌های بهداشتی به دنبال کار در خارج باشند.

نروژ به دلیل اینکه دانشگاه‌های دولتی متعددی دارد، شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه در آن‌ها به تحصیل بپردازید. همین امر این کشور را برای تحصیل در رشته پزشکی بسیار محبوب و پرطرفدار کرده است. با تحصیل پزشکی در نروژ می‌توانید یکی از معتبرترین مدارک تحصیلی را با کمترین هزینه به دست آورید. اگر شما بتوانید از یک دانشگاه معتبر در نروژ پذیرش بگیرید و تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهید، آینده شغلی تضمین شده و درخشانی پیش روی شما خواهد بود. دولت نروژ امکانات رفاهی فراوانی را برای شهروندان خود فراهم می‌کند و سعی دارد آن‌ها به بهترین شکل ممکن و با کمترین مشکلات زندگی کنند. اکثر افرادی که برای تحصیل پزشکی به نروژ رفته‌اند بعد از اتمام تحصیلات نیز همان‌جا مشغول به کار شده‌اند.

مدت زمان تحصیل پزشکی در نروژ

طول دوره تحصیل پزشکی در نروژ، به نسبت سایر کشور‌های اروپایی، کوتاه‌تر است. تحصیل پزشکی در آلمان و فرانسه، که هردو نیز جزو کشورهایی با امکان تحصیل کم هزینه یا رایگان هستند، به طور معمول 8 سال طول می‌کشد. اما تحصیل پزشمکی در نروژ فقط 6 سال طول می‌کشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی در کشور نروژ را دارند، در ابتدا نیاز هست که یک دوره پیش پزشکی را پشت سر بگذارند. این دوره، دوساله است و شامل درس‌هایی از مباحث دانشگاهی در حوزه پزشکی، دوره‌های زبان و افزایش مهارت‌های فردی است.

زبان تحصیل پزشکی در نروژ

زبان اصلی آموزش در دانشکده‌های پزشکی، نروژی است. به همین جهت، مهارت در زبان نروژی برای همه متقاضیان دانشکده پزشکی نیاز است. پزشکان در کشور‌های اروپایی، به دلیل موقعیت شغلی که دارند، به صورت مداوم با افراد جامعه در ارتباط هستند و نیاز است تا زبان بومی مردمان آن جامعه را بدانند. برای همین، تحصیل پزشکی در اکثر کشور‌های شمال اروپا، تنها به زبان‌های بومی امکانپذیر است و تعداد کمی از کلاس‌ها ممکن است به زبان انگلیسی تدریس شوند.

چنانچه دانشجویان موفق به دریافت مدرک زبان نروژی در ایران نشدند، می‌توانند در کلاسهای یکساله زبان نروژی در دانشگاه شرکت کرده و مدرک اخذ نمایند. همچنین دانشجویانی که نمره زبان انگلیسی آیلتس آنها کمتر از 6 بوده یا مدرک زبان ندارند، می‌توانند در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی در این کشور شرکت نمایند. البته بدون مدرک زبان شانس ویزا شدن بسیار پایین است.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در نروژ

 • ارائه مدارک هویتی فرد متقاضی به صورت ترجمه شده رسمی
 • ارائه کلیه مدارک تحصیلی به صورت ترجمه شده رسمی همراه با ریز نمرات
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس نمره 6.5 یا مدرک زبان نروژی سطح B2
 • ارائه گواهی تمکن مالی و معرفی حساب بانکی معتبر جهت اثبات پشتوانه مالی در نروژ

از جمله نکات مهم این است که فرد متقاضی باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی رشته ریضی یا تجربی را ارائه نماید. بنابراین لازم است به شرایط حاکم بر دانشگاه‎‌های این کشور توجه گردد. دانشجویانی که توانسته‌اند در تحصیل پزشکی نروژ به موفقیت دست یافته و از این رشته فارغ التحصیل شوند، این امکان را خواهند داشت که به مدت 18 ماه در بیمارستان‌های نروژ به عنوان کارآموز مشغول به کار شوند.

بورسیه تحصیل پزشکی در نروژ

دانشجویان بین‌المللی تحصیل پزشکی نروژ امکان بهره‌مندی و دریافت بورسیه‌های تحصیلی را خواهند داشت. اما این بورسیه‌ها به دانشجویانی اعطا می‌گردد که از رزومه تحصیلی قوی و بالایی برخوردار هستند. چنانچه دانشجویی موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در نروژ گردد، می‌تواند به صورت رایگان به ادامه تحصیل بپردازد. معمولا بورسیه برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتراPHD و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد و شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان‌تر می‌کند. دانشجویان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در نروژ پس از فارغ‌التحصیلی مجاز به کار به مدت 3 ماه در شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود خواهند بود. اگر شما نیاز به کمک مالی، بورسیه‌های تحصیلی مختلف و فرصت‌های مطالعاتی و وام دانشجویی دارید، این امکانات برای دانشجویان محلی و بین‌المللی وجود دارد.

کار در نروژ پس از تحصیل رشته پزشکی

بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجویان در رشته پزشکی کشور نروژ، آن‌ها می‌توانند به صورت بالینی (در بیمارستان) و یا ادارات این کشور به کار مشغول شوند؛ همچنین آن‌ها می‌توانند برای گرفتن تخصص در رشته مورد نظر خود به ادامه تحصیل بپردازند، که معمولا 5 سال دیگر زمان برای تحصیل تخصص احتیاج خواهد بود. به عنوان یک دکتر فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه‌های نروژی شما می‌توانید در بیمارستان‌ها و مراکز خدمات بهداشت در شهر به عنوان پزشک عمومی یا متخصص مشغول به کار شوید.

اگر افراد پس از فارغ‌التحصیلی در رشته‌های علوم پزشکی در نروژ علاقه‌مند به تحقیقات باشند، فرصت‌های شغلی لازم در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت. علاوه بر این مشاغل اداری مربوطه که افراد می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های علوم پزشکی در آن‌ها مشغول شوند شامل: کار در اداره بهداشت و خدمات اجتماعی نروژ یا هیئت نظارت بر سلامت و خدمات بهداشتی این کشور می‌باشد.

افرادی که مقیم کشور‌های غیر اروپایی هستند و قصد کار در نروژ بعد از اتمام تحصیلات خود را دارند، علاوه بر مجوز اقامت و مدرک معتبر دانش زبان، به مجوز کار نیز نیاز دارند. فارغ‌التحصیلان پزشکی قبل از درخواست کارآموزی در این کشور، باید در آزمون زبان نروژی با حداقل نمره 500 قبول شوند. فارغ‌التحصیلان برای دریافت مجوز کار در نروژ علاوه بر مدارک تحصیلی، مدارک شناسایی و مدارک مالی خود، باید در وب‌سایت نروژی حرفه مورد نظرشان برای فعالیت نیز ثبت نام کنند تا بتوانند درخواست‌های جاب آفر را بررسی کرده و پیشنهاد خود را نیز مطرح نمایند.

دریافت ویزای کاری پس از تحصیل پزشکی در نروژ

فارغ‌التحصیلان پزشکی می‌توانند ویزای کاری یکساله دریافت کنند و هر سال آن را تمدید کنند. یعنی هر فرد حداکثر یکسال می‌تواند ویزای کاری پس از تحصیل دریافت کند. شخص با داشتن ویزای کاری یکساله هم می‌تواند برای خانواده خود اقامت بگیرد. سپس فرد در صورت داشتن گواهی تمکن مالی می‌تواند اقامت 3 تا 5 ساله و بعد از آن اقامت دائم دریافت کند.

مدارک لازم برای پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی نروژ

 • ارائه اصل آخرین مدرک تحصیلی
 • ارائه ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • تاییدیه اداره NUCAS
 • ارائه توصیه‌نامه تحصیلی
 • ارائه مدارک پذیرش از دانشگاه مقصد
 • ارائه مدرک زبان مناسب
 • ارائه گواهی تمکن مالی از بانک

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8