تحصیل پزشکی در فرانسه

فرانسه یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان است. تحصیل پزشکی در فرانسه یک فرصت عالی برای علاقه‌مندان رشته پزشکی و متخصصان جهت ادامه تحصیل است. تحصیل پزشکی در فرانسه بدون نیاز به گذراندن آزمون ورودی در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور ممکن است. سالانه بیش از 18000 دانشجو از ملیت‌های مختلف فرانسه را به عنوان مقصدی برای تحصیل پزشکی انتخاب می‌کنند. کارنامه درخشان رشته پزشکی در این کشور اروپایی باعث شده است که فرانسه به یکی از اولین گزینه‌های تحصیل پزشکی در سراسر دنیا تبدیل شود. فرآیند تحصیل پزشکی در فرانسه، متفاوت از سایر کشورها است و صرفا اخذ پذیرش از دانشگاه کافی نیست. همچنین دانشجویان نیازی به گذراندن دوره‌های پیش‌پزشکی ندارند.

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه بدون هیچ آزمونی انجام می‌‍شود. برای تحصیل در این کشور، تنها به مدرک زبان فرانسه نیاز است. در صورت نداشتن مدرک زبان، امکان گذراندن دوره‌های آموزشی زبان فرانسه وجود دارد. با گذراندن این دوره‌های زبان، دانشجویان به سطح قابل قبول برای تحصیل در دانشگاه دست می‌یابند. در کشور فرانسه برخلاف ساختار آموزشی که در ایران رواج دارد، ورود به دانشگاه برای تحصیل پزشکی در فرانسه راحت است، اما فراغ‌التحصیل شدن در این رشته چندان ساده نیست. برای تحصیل پزشکی در فرانسه تنها گذراندن دوره یک ساله کالج کفایت می‌کند. این دوره یک ساله به شما کمک می‌کند که در کحیط سطح زبان فرانسه خود را ارتقا دهید. برای دریافت پذیرش از کالج الزامی به ارائه مدرک زبان فرانسه نیست و بهتر است گپ تحصیلی پایینی داشته باشید. اما اتباع ایرانی باید در نظر داشته باشند که برای مراجعه به سفارت نیاز است یک مدرک معتبر که دانش زبان فرانسه آن‌ها را در حد B1 نشان می‌دهد در دست داشته باشند تا شانس دریافت ویزای تحصیلی فرانسه برای آن‌ها قابل قبول و بالا باشد. برای تحصیل رشته پزشکی در فرانسه نیازی به شرکت در کنکور ندارید اما پس از ورود به دانشگاه دو حالت زیر برای دانشجو وجود دارد:

حالت اول: پس از گذشت سال تحصیلی، وضعیت تحصیلی و رزومه سنجیده می‌شود. در صورتی که نمرات عالی در حد نمره 20 در این مدت کسب کرده باشید، می‌توانید به صورت رایگان تحصیلات خود را ادامه دهید. اگر نمرات شما در حد پایین‌تر از متوسط باشد (کمتر از 10)، این امکان به شما داده می‌شود که مجددا شانس خود را امتحان کنید. در صورتی که نتوانید نمره کافی را کسب کنید، باید در رشته‌های پیراپزشکی، ادامه تحصیل کنید.

حالت دوم: در همان سال اول علاوه بر رشته پزشکی، رشته دیگری به شما آموزش داده می‌شود. پس از گذشت یک سال با بررسی وضعیت تحصیلی شما، اگر نمرات بالایی کسب کرده بودید، می‌توانید رشته پزشکی را ادامه دهید، در غیر این صورت می‌توانید رشته دیگری که آموزش دیده‌اید را ادامه دهید.

دوره‌های تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه به سه دوره تقسیم می‌شود و دانشجو در صورت موفقیت در این دوره‌ها، می‌تواند به عنوان یک پزشک شروع به کار کند.

دوره PCEM

دوره PCEM که دو سال طول می‌کشد، دروسی را برای دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و مامایی فراهم می‌کند. پس از اتمام این دوره، دانشجویان باید در آزمون‌های مختلف شرکت کنند و در صورت موفقیت، وارد دوره بعدی شوند.

دوره DCEM

دوره بعدی، DCEM نام دارد که 4 سال طول می‌کشد. در این دوره به تخصص‌های مختلف پزشکی می‌پردازند و لازم است بخشی از تحصیلات خود را در بیمارستان بگذرانند. همچنین آن‌ها حقوقی را برای کارورزی در بیمارستان دریافت می‌کنند. پس از اتمام این دوره، دانشجویان باید در آزمون شرکت کنند تا مدرک دیپلم آموزش پیشرفته پزشکی را کسب کنند که ارزش آن معادل با مدرک کارشناسی ارشد است.

دوره DES

پس از اتمام دوره‌های PCEMو DCEM، دانشجو می‌تواند وارد دوره تخصص پزشکی یا DEs شود. این دوره به انتخاب دانشجو، می‌تواند یک دوره 3 ساله برای دریافت مدرک پزشک عمومی یا یک دوره 4 تا 6 ساله برای تخصص در یکی از شاخه‌های پزشکی و جراحی باشد. پس از پایان این دوره، دانشجو مدرک دکترای پزشکی را دریافت کرده و می‌تواند به عنوان یک پزشکی یا جراح یا پزشک متخصص در زمینه تخصص خود فعالیت کند.

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در فرانسه

 • گواهی دیپلم دبیرستان یا مدرک تحصیلی قبلی مانند کارشناسی
 • مدرک زبان فرانسوی
 • گذرنامه معتبر
 • مدارک هویتی فرد با ترجمه فرانسوی
 • حداقل 17 سال سن
 • حداقل نمره قبولی
 • ترجمه گواهی عدم سوءپیشینه کیفری
 • وضعیت بهداشتی و شرایط پزشکی
 • گواهی و ترجمه رسمی تمکن مالی و هزینه ثبت‌نام
 • مدرک زبان مورد نیاز پذیرش پزشکی فرانسه

مزایای تحصیل پزشکی در فرانسه

 • بهره‌مندی از کیفیت بالای زندگی و سیستم اجتماعی
 • سیستم کارآمد مراقبت‌های بهداشتی
 • امکان تحصیل تقریبا رایگان
 • مدرک معتبر
 • کسب بالای تجربه پزشکی
 • عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی
 • داشتن درآمد بالای پزشکان
 • هزینه‌های مناسب زندگی برای دانشجویان

تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی در فرانسه در دانشگاه‌های دولتی این کشور فقط به زبان فرانسوی امکان‌‌پذیر است. برای همین تسلط به این زبان یکی از مهم‌ترین موانع در برابر دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل پزشکی در فرانسه می‌باشد. از سوی دیگر به منظور جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان، گروهی از دانشگاه‌ها و کالج‌های خصوصی پزشکی برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند و تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی را برای متقاضیان بین‌المللی فراهم می‌کنند.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

از مهم‌ترین دلایل محبوبیت تحصیل پزشکی در فرانسه این است که دانشگاه‌های این کشور، شهریه بسیار کمتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارند. دانشگاه‌های فرانسه، یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در خارج از کشور، به ویژه اروپا محسوب می‌شوند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه، بسته به سطح تحصیلات دانشجویان، رشته انتخابی و نوع دانشگاه متغیر است. هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه را مبلغی بین 200 تا 15000 یورو در سال می‌توان دانست. برای دانشجویان خارجی، هزینه‌های زندگی در این کشور بین 800 تا 1200 یورو در ماه تخمین زده می‌شود. البته در شهرهای بزرگ مانند پاریس، این مبالغ به شدت افزایش می‌یابد.

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8