دارالترجمه رسمی ترنسمال
Search
Close this search box.

©2024 تمامی حقوق محفوظ است

به اشتراک گذاشتن این پست:

سیستم آموزشی کانادا جزو بهترین نظام‌های آموزشی در دنیا محسوب می‌شود. دانشگاه‌های کانادا دارای رتبه‌های جهانی هستند و همین امر موجب شده است که هر ساله، افراد زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت کنند. تحصیل در کانادا به دلیل وجود موسسه‌های معتبر بین‌المللی و رعایت استانداردهای بالای آکادمیک در دانشگاه‌‌های این کشور در سطح بین‌المللی متقاضیان متعدد و شهرت بالایی دارد. تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای هم‌رده فرصتی فوق‌العاده محسوب می‌شود. امکان دریافت بورسیه تحصیل در کانادا و پوشش هزینه‌های زندگی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشجویان مهیا است. انگلیسی زبان بودن کانادا و وجود فرصت‌های شغلی متنوع بعد از فارغ‌التحصیلی، از مهم‌ترین دلایل جذب دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل در کانادا است. به منظور تحصیل در کانادا، باید شرایط لازم را داشته باشید. در غیر این صورت امکان دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش و اخذ ویزا وجود ندارد. در سال‌های اخیر مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از روش‌های اصلی و پرطرفدار مهاجرت به این کشور بوده است و قرار است در سال 2024 برای بیش از نیم میلیون دانشجوی جدید ویزای تحصیلی صادر شود.

شرایط تحصیل در کانادا

اگر بخواهیم خیلی ساده شرایط تحصیل در کانادا را بیان کنیم در درجه اول باید معدل و نمره زبان مورد نیاز هر کالج یا دانشگاه را داشته باشید و در درجه بعدی در صورت اقدام برای مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد و دکترای مبتنی بر پژوهش یا همان تز بیس، باید سابقه کار پژوهشی و تحقیقاتی داتشته باشید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

 • ویزای دانشجویی: این نوع ویزا برای متقاضیان بالای 18 سال که قصد تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا را دارند، صادر می‌شود.
 • ویزای دانش‌آموزی: این نوع ویزا برای متقاضیان زیر 18 سال که قصد تحصیل در مدارس کانادا را دارند، صادر می‌شود.

نحوه اقدام برای هر دوی این ویزاها یکسان است ولی شرایط و مدارک لازم برای آن‌ها تا حدودی متفاوت است.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای اقدام جهت ویزای تحصیلی کانادا باید شرایط مورد نیاز آن‌ را داشته باشید. چه بالای 18 سال سن داشته باشید و متقاضی ویزای دانشجویی باشید و چه فرزند زیر 18 سال داشته باشید که هدف او تحصیل در مدارس کانادا باشد، لازم است شرایط زیر را داشته باشید تا اداره مهاجرت کانادا برایتان ویزا صادر کند:

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا

 • از یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های معتبر کانادا دارای شماره DLI پذیرش داشته باشید.
 • از لحاظ مالی در شرایط خوبی باشید و بتوانید شهریه تحصیلی و هزینه زندگی حداقل یک سال را پرداخت کنید و به صورت تمکن مالی آن را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهید.
 • از لحاظ جسمی سالم باشید.
 • سوءپیشینه نداشته باشید.

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • اپلای در موسسات آموزشی و دریافت تاییدیه پذیرش
 • شروع درخواست برای ویزای تحصیلی کانادا
 • ثبت‌نام در وب‌سایت مهاجرتی کانادا
 • ارائه نامه پذیرش
 • ارائه تمام مدارک مورد نیاز
 • پرداخت هزینه ویزا
 • مدارک زبان انگلیسی
 • قرار ملاقات و مصاحبه بیومتریک

اپلای در دانشگاه‌های کانادا

برای تحصیل در کانادا ابتدا نیاز است که در یکی از دانشگاه‌های کانادا و یا کالج‌های آن پذیرش تحصیلی بگیرید. برای اینکار نیاز است که ابتدا اپلیکیشن(Application) فرم درخواست آنلاین دانشگاه مورد نظر خود را در وبسایت رسمی دانشگاه بررسی کنید. این فرم شامل اطلاعاتی همچون رشته رشته تحصیلی مورد نظر، ترم تحصیلی، اطلاعات شخصی، سوابق و مدارک تحصیلی، مشخصات استاد توصیه نامه، نمره و مدارک زبان و سایر اطلاعات است. به فرآیند تکمیل اپلیکیش و آپلود و ارسال مدارک به داتشگاه اپلای (Apply) گفته می‌شود.

پس از این مراحل معمولا گزینه سابمیت(Submit) برای ارسال درخواست وجود دارد که آن را زده تا دانشگاه آن را دریافت و به درخواستتان رسیدگی شود. البته بررسی درخواست اپلای دارای هزینه‌ای است که هر دانشگاه صرف نظر از اینکه درخواست اپلای پذیرش یا رد شود، دریافت می‌کند که به آن Application free گفته می‌شود.

شرایط پذیرش دانشگاه‎ها در کانادا با یکدیگر متفاوت است و ممکن است برای رشته‌های تحصیلی و مقطع تحصیلی خاص متغیر باشد، بنابراین باید وب‌سایت رسمی موسسه آموزشی مدنظر خود را بررسی کنید و ببینید که واجد شرایط اپلای هستید یا خیر.

تحصیل کارشناسی در کانادا

در مقطع کارشناسی یا لیسانس، باید معدل کل 3 سال آخر دبیرستان حداقل 12 باشد. در مورد نمرات آیلتس، برای ورود مستقیم و بدون شرکت در آزمون زبان، نمره آیلتس باید 6.5 و نمرات معادل آن باشد. طول این دوره 3 تا 4 سال است.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

در مقطع فوق‌لیسانس یا کارشناسی ارشد باید معدل مقطع قبلی یا همان لیسانس، حداقل 13 باشد. به منظور ورود مستقیم به این مقطع تحصیلی نیز باید نمره آیلتس 6.5 باشد. طول این دوره نیز 1 تا 2 سال است.

تحصیل دکترا در کانادا

در این مقطع باید حداقل معدل کارشناسی ارشد در حدود 15 باشد. همچنین نمره آیلتس نیز 6.5 در نظر گرفته شده است. طول این دوره 3 تا 5 سال می‌باشد.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

امکان تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های کشور کانادا لدون ارائه مدرک زبان و آیلتس نیز امکان‌پذیر می‌باشد. تمامی دانشجویان بین‌المللی برای اخذ و پذیرش در دانشگاه‌های کانادایی، نیاز به نمره 6.5 آیلتس و یا مدارک زبان معادل آن را خواهند داشت تا بتوانند در دانشگاه مورد نظر به تحصیل پرداخته و مدرک فارغ‌التحصیلی خود را دریافت نمایند.

اما روش‌های دیگری از تحصیل در دانشگاه‌های کشور کانادا نیز وجود دارند که این مراکز محیط مناسبی را برای دانشجویانی که فاقد مدرک زبان هستند ایجاد کرده و با ارائه دوره‌های پیش نیاز زبان به دانشجویان، آن‌ها را برای ادامه ترم‌های تحصیلی آماده می‌نمایند. در تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان، افرادی که فاقد مدارک زبان هستند و یا افرادی که از قبل تجربه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان را داشته‌اند، می‌توانند اقدام نموده و با توجه به دانشگاه مورد نظر و مقطع تحصیلی خود، اقدامات را برای پذیرش تحصیلی را انجام دهند.

بنابراین تحصیل در هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و همچنین مدارس بدون مدرک زبان، دارای شرایط و اقدامات گوناگون و مدارک متفاوت می‌باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که تحصیل در کانادا بدون ارائه مدرک زبان، بسیار سخت‌تر از سایر روش‌های مهاجرت تحصیلی به این کشور است و شانس و امتیاز اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور نیز بسیار پایین‌تر خواهد بود. بنابراین در صورت امکان دریافت مدرک زبان، شانس خود را جهت اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور افزایش دهید.

مزایای تحصیل در کانادا

 • کیفیت بالای آموزشی
 • امنیت
 • امکان کار همزمان با تحصیل
 • اقامت برای کار

دریافت بورسیه برای تحصیل در کانادا

بورسیه‌های تحصیلی یکی از مواردی است که تقریبا اکثر افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، به آن توجه می‌کنند. بورسیه‌های تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف ارائه می‌شود.

معمولا در دوره کارشناسی فاند تعلق نمی‌گیرد و هزینه تحصیل با خود شخص است. با این وجود امکان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی در کانادا وجود دارد. برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان بیشتری برای دریافت فاند و بورسیه وجود دارد.

دریافت فاند برای تحصیل در کانادا

فاند کمک هزینه‌ای است که به دانشجویانی که درآمد کافی برای زندگی و تحصیل در کانادا را ندارند، در ازای کار در دانشگاه تعلق می‌گیرد. از طریق مکاتبه با استاد مربوطه، بررسی مقالات و پژوهش‌هایتان توسط او و طبق شرایطی که دولت و دانشگاه در اختیار استاد قرارداده است، می‌توانید برای دریافت فاند اقدام کنید.

مطالب بیشتر جهت مطالعه

در خبرنامه سایت ترسنمال عضو شوید

از آخرین مقالات و تحفیف‌ها مطالع شوید

سفارش های خود را در اینجا ثبت کنید

ترجمه رسمی و غیر رسمی، تولید محتوا و خدمات بسیار دیگر