ویزای تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی نروژ به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا برای تحصیل در دانشگاه‌های نروژی وارد این کشور شوند. این ویزا به طور معمول به صورت یک ویزای موقت صادر می‌شود، که بسته به مدت زمان تحصیل، می‌تواند تا یکسال پس از پایان دوره به تمدید برسد. جهت دریافت ویزای تحصیلی نروژ، لازم است ابتدا در یک دانشگاه پذیرش شده باشید. سپس با حضور در سفارت نروژ در کشور خود، مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و درخواست ویزای تحصیلی را ارائه دهید. فرآیند درخواست ویزا ممکن است زمان‌بر باشد، بنابراین توصیه می‌شود این فرآیند را خیلی زودتر از ددلاین شروع ترم تحصیلی خود شروع کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ شما باید حداقل 2 تا 3 ماه قبل از شروع برنامه تحصیلی دانشگاه خود درخواست دهید. پس از درخواست، حدود 30 تا 45 روز جهت تصمیم گیری برای ویزای خود صبر کنید. برای تحصیل در نروژ، نیاز به درخواست ویزای دانشجویی دارید که به عنوان اجازه اقامت دانشجویی شناخته می‌شود.

اعتبار و مدت زمان صدور ویزای تحصیلی نروژ

اگر شما در کشوری خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنید و می‌خواهید به این کشور سفر کنید و مجوز اقامت تحصیلی در نروژ را بگیرید باید یکی از کالج‌ها و دانشگاه‌ها و یا دبیرستان‌های عامه پذیرش داشته باشید تا اجازه اقامت را دریافت کنید. بعد از اینکه تمام مدارک خود را به وزارتخانه تحویل دهید می‌توانید مجوز اقامت تحصیلی نروژ را دریافت کنید. معمولا این ویزا برای مدت زمان تحصیل شما صادر می‌شود و تا انتهای زمان تحصیل شما اعتبار خواهد داشت و در هنگامی که ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید مدت زمان اعتبار آن در ویزای شما ذکر می‌شود. به طور عمومی تقریبا 90 روز را باید برای زمان صدور ویزای تحصیلی نروژ عنوان شده است.

شرایط ویزای تحصیلی نروژ

 • دانشجو باید از یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در نروژ پذیرش داشته باشد.
 • مدارک تحصیلی لازم برای ورود به دوره تحصیلی مورد نظر را باید به درستی جمع آوری و چیدمان کند.
 • تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در نروژ
 • بهتر است متقاضی گپ تحصیلی و سن بالا نداشته باشد.
 • دانشجو برای تامین هزینه‌های احتمالی درمان باید بیمه سلامت جامع تهیه نماید.
 • هدف از تحصیل دانشجو باید مشخص باشد.
 • دانشجو باید نشان دهد که پس از تحصیل برنامه‌ای برای بازگشت به کشئر خود را دارد.

حداقل میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ، 145 هزار کرون نروژ معادل با 15 هزار دلار آمریکا اعلام شده است.

برای درخواست ویزای تحصیلی نروژ، اولین قدم، اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور نروژ است. پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر، باید برای دریافت ویزای تحصیلی مدارک لازم را به سفارت یا کنسولگری نروژ ارائه دهید.

 • پاسپورت و دیگر مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی
 • مدرک زبان لازم برای دانشگاه پذیرش شده
 • شواهدی مبنی بر اینکه شما نروز را پس از انقضای مجوز اقامت خود ترک خواهید کرد (معمولا به صورت بلیط رفت و برگشت یا گواهی تای)
 • بیمه نامه
 • نامه پذیرش شده از دانشگاه مورد نظر
 • اثبات تمکن مالی لازم برای تحصیل باید به حساب دانشگاه مورد نظر ریخته شود. این مبلغ هزینه یکسال زندگی شما در نروژ است و نزد دانشگاه امانت خواهد بود.
 • ترجمه معتبر مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • تکمیل فرم‌های مصاحبه سفارت
 • رسید پرداخت هزینه درخواست
 • دو عکس جدید به اندازه پاسپورت با پس زمینه سفید
 • شواهدی مبنی بر اینکه در نروز جایی برای زندگی دارید. مانند خوابگاه، خانه، آپارتمان و…

توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز دریافت ویزای تحصیلی نروژ از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و ممکن است تغییر کنند.

ویزای همراه دانشجویی نروژ

امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده دانشجو (همسر، فرزند، پدر و مادر) کمی دشوار است. ویزای همراه معمولا به همسر و فرزندان زیر 18 سال تعلق می‌گیرد و والدین دانشجو باید به صورت مجزا و با ویزای توریستی برای سفر به نروژ اقدام کنند. باید توجه داشت که این ویزا منجر به اخذ اقامت نروژ برای افراد نخواهد شد. پس از اتمام تحصیلات، متقاضی با اخذ ویزای جست و جوی کار، می‌تواند شغل مورد نظر خود را در کشور نروژ یافته و از این طریق اقدام به اخذ اقامت برای همسر و فرزنان زیر 18 سال خود کند.

اجازه کار با ویزای تحصیلی نروژ

هنگامی که به شما اجازه اقامت دانشجویی نروژ داده می‌شود، به شما اجازه کار پاره وقت حین تحصیل (حداکثر 20 ساعت در هفته) و تمام وقت در تعطیلات دانشگاه، بدون پرداخت هزینه اضافی نیز داده می‌شود. دانستن زبان نروژی یا یکی از زبانهای حوزه اسکاندیناوی جهت اخذ کار دانشجویی ضروری می‌باشد. تمامی دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در صورت تمایل پس از گذشت سه ماه از دوره تحصیلی خود بدون دریافت اجازه کار، در رستورانها، مغازه‌ها، آژانس‌های مسافرتی و… کار کنند. دانشجویان دکترا نیز می‌توانند 30 ساعت در هفته به صورت نیمه وقت کار کنند. سازمان مهاجزت نروژ همچنین از گزارش پیشرفت تحصیلی شما برای تایید ادامه صدور مجوز کار برای شما استفاده خواهد کرد. برای ادامه کار پاره وقت، باید پیشرفت رضایت‌بخشی در تحصیل داشته باشید. همچنین اگر بتوانید ثابت کنید که کار با تحصیلات شما مرتبط است، می‌توانید برای مجوز کار تمام وقت برای مدت محدود درخواست دهید.

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8