تحصیل در نروژ

نروژ از کشور‌های مرفه و پیشرفته اروپایی است که عضو ناحیه شنگن نیز می‌باشد. این کشور در شمال غرب اروپا واقع شده است و در دنیا با مناظر زیبا و آب و هوای سرد شناخته شده است. مردم در این کشور به زبان نروژی صحبت می‌کنند و جمعیتی در حدود 5 میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کنند. وجود ذخایر فراوان نفت خام، گاز طبیعی و مواد معدنی، این کشور را در سطح چهارم کسب درآمد در جهان قرار داده است و همین امر سبب شده است که نرخ بیکاری در این کشور نیز کمتر از 4 درصد باشد. نروژ کشوری دموکراتیک است و سطح رفاه بالایی را برای مردم فراهم اورده است. تحصیل در نروژ در مقاطع مختلف تحصیلی رایگان می‌باشد.

کشور نروژ اگرچه کشور کوچکی است اما امکانات آموزشی و تحصیلی بسیار بالایی دارد. دانشگاه‌های این کشور با ارائه طیف وسیعی از رشته‌های آموزشی به هردو زبان انگلیسی و نروژی، دانشجویان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کنند.

دانشگاه‌های نروژ، بدون در نظر گرفتن سوابق اجتماعی و ملیت دانشجویان با فراهم کردن بهترین شرایط تحصیل در نروژ، باعث جذب دانشجویان بسیاری از سراسر جهان شده‌اند. با این وجود در نظر داشته باشید که هزینه‌های تحصیل در نروژ نسبتا بالا است و شما می‌بایست برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ توانایی تامین مخارج زندگی و تحصیل خود را اثبات کنید. تعددی از برنامه‌ها و دوره‌های تحصیلی در نروژ به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و سطح بالای انگلیسی در جامعه، تحصیل و زندگی در نروز را آسان می‌کند.

از اصلی‌ترین شرایط تحصیل در کشور نروژ، علاوه بر تکمیل الزامات و مدارک دانشگاهی، داشتن گواهی تسلط به زبان انگلیسی و یا نروژی است. دانشجویان می‌بایست برای اثبات مهارت زبان نروژی خود، در یک آزمون زبان در دانشگاه با نمره حداقل  C  قبول شوند. همچنین اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در نروژ را دارید، می‌توانید برای اثبات توانایی خود در زبان انگلیسی در آزمون آیلتس یا تافل نمره قابل قبولی بدست آورید. متقاضیان تحصیل در نروژ، توجه داشته باشند که الزامات مربوط به گواهی مهارت زبان در هر مقطع و بسته به نوع دانشگاه متفاوت می‌باشد. به همین دلیل مطالعه وب سایت هر دانشگاه پیش از هر اقدامی الزامی است.

تحصیل کارشناسی در نروژ

متقاضیان تحصیل کارشناسی در نروژ می‌بایست دارای گواهینامه تحصیلات متوسطه باشند. دوره کارشناسی در نروژ یک مدرک پایه‌ای است. این دوره آمادگس اولیه برای دریافت مشاغل حرفه‌ای و تحصیلات تکمیلی را ایجاد می‌کند. دوره لیسانس شامل سه سال تحصیلی تمام وقت است. برخی از کالج‌های دانشگاه ملی هنر ارائه گواهی کارشناسی را به مدت چهارسال  در نظر می‌گیرند. برای تعدادی از تخصص‌های دیگر نیز، مدت زمان ارائه مدرک متفاوت است. دانشگاه‌های نروژ برنامه‌های آموزشی متنوعی در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهند و علاقه مندان به تحصیل در نروژ می‌توانند با توجه به علاقه‌مندی‌های خود رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایند. افراد در این کشور و در این مقطع به صورت رایگان تحصیل می‌نمایند اما متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه می‌بایست به صورت الزام یک دوره 1 ساله زبان نروژی را بگذرانند  و پس از یادپیری زبان نروژی می‌توانند وارد مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های نروژ شوند. تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی در برخی رشته ها محدود با زبان انگلیسی و در اکثر رشته‌ها به زبان نروژی امکانپذیر می‌باشد.

دانشجویان برای درخواست پذیرش می‌توانند چند دانشگاه را انتخاب کنند و از طریق وب‌سایت آن‌ها مدارک خود را ارسال نمایند. اگر شخص موفق به اخذ پذیرش تحصیلی گردد، در مرحله بعد باید برای ورود به دکشور نروژ، از سفارت این کشور درخواست ویزای تحصیلی نماید.

تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به دو دلیل در بین دانشجویان بین‌المللی بسیار پرطرفدار است. یکی از آن‌ها تدریس طیف وسیعی از تاخصص‌ها به زبان انگلیسی است. مورد دیگر وجود دوره‌های زبان نروژی برای دانشجویان بین‌المللی است. از مهم‌ترین شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد، داشتن یک مدرک لیسانس یا مدرک معال آن است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز در کشور نروژ رایگان می‌باشد. افراد بابت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ هزینه‌ای بابت شهریه پرداخت نمی‌کنند اما جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ باید حدود 10 الی 12 هزار یورو را در حساب خود به سفارت این کشور نشان دهند. متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ باید مدرک زبان آیلتس6 و نیم و یا معادل تافل این نمره را در زمان اخذ پذیرش تحصیلی در دست داشته باشند. طول دوره کارشناسی ارشد 1 الی 2 سال می‌باشد.

تحصیل دکترا در نروژ

تحصیل دکترا در نروژ معمولا 3 سال و در برخی رشته‌ها 4 سال زمان می‌برد. تحصیل در این مقطع معمولا به زبان انگلیسی می‌باشد و اغلب رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های نروژ وجود دارد برای اقدام به تحصیل در مقطع دکتری در یک موسسه، شما می‌بایست دارای یک مدرک کارشناسی ارشد مرتبط باشید. علاوه ر این داشتن یک رزومه قوی با انتشارات و گواهی شرکت در کنفرانس‌ها می‌تواند شانس شما را برای پذیرش افزایش دهد. دانشجویان دکترا در نروژ به صورت رایگان درس می‌خوانند. آن‌ها می‌توانند در صورت امکان در قسمت‌های مختلف دانشگاه، حقوق نیز دریافت کنند. معمولا مدرک زبان آیلتس 7 برای این مقطع مورد نیاز است و انتظار می‌رود که دانشجو در رزومه خود مقاله‌های علمی و پژوهشی معتبری داشته باشد.

اما در خصوص ویزای تحصیلی نروژ در مقطع دکترا در نظر داشته باشید که علاوه بر سختگیری‌های سفارت نروژ برای ایرانیان در صورت عدم داشتن استاد راهنما و مدرک زبان بالا و داشتن معدل مناسب از دانشگاه‌های مناسب اخذ این ویزا بسیار سخت خواهد بود.

          

برترین دانشگاه‌های نروژ

کشور نروژ، چهار دانشگاه با رتبه زیر 500 در رنکینگ جهانی و معتبر QS دارد.

 • دانشگاه اسلو
 • دانشگاه برگن
 • دانشگاه قطب شمال نروژ
 • دانشگاه علوم و فناوری نروژ
 • دانشگاه علوم زیستی نروژ
 • دانشگاه استاوانگر

دانشگاه اسلو و دانشگاه علم و صنعت نروژ دارای بیشترین تقاضا از سمت دانشجویان بین‌المللی هستند. دانشگاه برگن به دلیل داشتن حداقل هزینه‌های مسکن دانشجویی و کم بودن هزینه‌های زندگی، یکی از انتخاب‌های اول متقاضیان تحصیل در نروژ است.

         

بورسیه تحصیلی در نروژ

یکی از مزایای تحصیل در کشور نروژ وجود انواع بورسیه‌های تحصیلی در نروژ می‌باشد که در زیر معرفی شده است.

 • اجازه اقامت دانشجویی پسران نروژ
 • بورسیه کارشناسی ارشد مشترک اراسموس موندوس
 • بورسیه‌ها دانشگاه برگن
 • کمک هزینه و بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه اسلو

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ

متقاضیان تحصیل در نروژ برای اینکه بتوانند به این کشور وارد شوند و به تحصیل بپردازند، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. در واقع متقاضیان باید ابتدا اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های نروژ نمایند و سپس با تکمیل مدارک به سفارت کشور نروز مراجعه کرده و درخواست خود را برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه دهند. کشور نروژ نسبت به صدور ویزای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی سخت‌گیری های زیادی انجام می‌دهد، پس دقت داشته باشید که همه مدارک را به درستی آماده نمایید.

 • نامه دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های نروژ
 • پاسپورت و ترجمه شناسنامه متقاضی
 • 4 قطعه عکس رنگی
 • نامه تمکن مالی
 • ارائه بیمه نامه معتبر در نروژ
 • ارائه انگیزه نامه که هدف از تحصیل در نروژ را نشان می‌دهد.

مراجعه حضوری

کرمانشاه، نوبهار، چهار راه سی متری دوم به سمت میدان مرکزی، نبش کوی 118، مجتمع میلاد نور، طبقه ی بالای رستوران هایدا، طبقه سوم، واحد 8